Taxonomy of bug tracking process smells: Perceptions of practitioners and an empirical analysis
Hata takip süreçlerindeki kötü uygulamaların sınıflandırılıması: Yazılım geliştiricilerin algısı ve deneysel analiz
- Tez No: 715539
- Danışmanlar: Assist. prof. Dr. ERAY TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hata takibi, bir yazılımda bulunan problemleri izleme ve raporlama sürecidir. Literatürde kabul görmüş bir hata takip süreci olmasa da, en işlevsel hata takip süreci için bazı kurallar ve kabul gören uygulamalar, birçok şirket ve açık kaynaklı yazılım projesi tarafından kullanılmaktadır. Farklı platformlar arasında küçük farklılıklar olsa da tüm bu kural ve uygulamaların temel amacı daha verimli bir hata takip süreci gerçekleştirmektir. Yazılım mühendislerinin, bu kabul gören uygulamaları izlememesi, yalnızca hata takip sürecinin faydalarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yazılım geliştirme yaşam döngüsünün diğer aşamalarını da olumsuz etkiler. Bu çalışmanın amacı, hata takip sürecinde meydana gelen kötü uygulamaları yani hata takip süreci kokularını incelemektir. Bunun için, çok sesli bir literatür taramasının sonuçlarına dayanarak, akademik ve gri literatürdeki 60 kaynağı analiz ettik ve hata takip sürecindeki 12 kötü uygulamayı içeren bir taksonomi önerdik. Kötü uygulamaları nicel olarak analiz etmek için 4'ü Jira tabanlı, 2'si Bugzilla tabanlı olmak üzere 6 projeden toplanan hata raporlarını inceledik. Ardından, yazılım mühendislerinin, bu taksonomi hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için farklı ülkelerden 30 yazılım profesyoneli ile bir hedefli anket gerçekleştirdik. Ayrıca, kötü uygulamaların, bu uygulamalardan etkilenen hatalardaki kapanma süresi ve yeniden açılma sayısını istatistiksel olarak nasıl etkilediğini analiz ettik. Ampirik sonuçlara dayanarak, tüm projelerde önemli sayıda kötü uygulamanının bulunduğunu ve bazı kötü uygulamaların kalite ve hız üzerinde istatistiksel olarak önemli etkileri olduğunu gözlemledik. Anket sonuçları, yazılım profesyonellerinin çoğunun kötü uygulama taksonomimizle aynı fikirde olduğunu gösterdi. Ampirik analiz, hata takibindeki kötü uygulamaların açık kaynak kodlu projeler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada önerilen taksonomi, hata takip sürecinde kötü uygulamaları tespit etmek ve önlemek için geliştirilecek olan araçlara bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Bug tracking is the process of monitoring and reporting malfunctions or issues found in software. While there is no consensus on a formally specified bug tracking process, some certain rules and best practices for an optimal bug tracking process are accepted by many companies and open-source software (OSS) projects. Despite slight variations between different platforms, the primary aim of all these rules and practices is to perform a more efficient bug tracking process. Practitioners' non-compliance with the best practices not only impedes the benefits of the bug tracking process but also negatively affects the other phases of the life cycle of software development. The goal of this study is to gain a better knowledge of the bad practices that occur during the bug tracking process, that is \textit{bug tracking process smells}. In this study, based on the results of a multivocal literature review, we analyzed 60 sources in academic and gray literature and propose a taxonomy of 12 bad practices in the bug tracking process, that is \textit{bug tracking process smells}. To quantitatively analyze these process smells, we inspected bug reports collected from six projects (four of them are Jira-based and the other two are Bugzilla-based). To get an idea about the perception of practitioners about the taxonomy of bug tracking process smells, we conducted a targeted survey with 30 software practitioners from different countries. Moreover, we statistically analyzed the impact of bug tracking process smells on the resolution time and reopening count of bugs. We observed from our empirical results that a considerable amount of bug tracking process smells exist in all projects and some of the process smell categories have a statistically significant impact on quality and speed. Survey results showed that the majority of software practitioners agree with our taxonomy of bug tracking process smells. The empirical analysis reveals that bug tracking process smells have a significant impact on OSS projects. In practice, the proposed taxonomy may serve as a foundation for best practices and tool assistance for detecting and avoiding bug tracking process smells.