Olası afetlerin ulaşım ağı üzerine etkileri, İzmir örneği
Effects of potential disasters on transport network, Izmir case
- Tez No: 438830
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de, geçmişte yaşanmış büyük depremler ağır kayıplara neden olmuştur. Yaşanan maddi ve manevi kayıplar ülkenin ekonomik ve sosyal yaşamını olumsuz şekilde etkilemiştir. Doğanın sebep olduğu olayların afete dönüşmesindeki en önemli etken insandır. İnsanların fiziki planlamada ve uygulamalardaki yanlışlıkları, doğa olaylarının doğal afetlere dönüşmesine neden olur. Bu sebepten 'doğal afetler' yerine 'doğa kaynaklı afetler' başlığı kullanılması daha doğrudur. Kent yaşamının en önemli öğelerinden olan ulaşım ağı depremlerden en çok etkilenen kentsel unsurlardandır. Deprem sonrası kaçış, acil yardım, kurtarma ve ikmal amaçlı olarak kullanılacak yolar, ulaşım ağının olası bir depremde ne şekilde etkileneceği araştırılmıştır. Tez kapsamında İzmir kenti örneğinde anakent alanı ulaşım ağının deprem afetine karşı ne derece hazırlıklı olduğu incelenmiş, kentlerin planlamasında ve özellikle ulaşım planlamasında jeofiziksel ve jeolojik çalışmaların, kent depremselliğinin dikkate alınması gerektiği, depremlerin ulaşım ağını fiziksel ve ekonomik olarak etkilediği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, a country of earthquakes, big earthquakes occurred in the past has resulted in heavy losses. Lived tangible and intangible losses have affected the country's economic and social life in a negative way. Events caused by nature are the most important factor in becoming human disasters. People in the physical planning and mistakes in practice, the nature of the incident, causing the conversion to natural disasters. For this reason, a 'natural disaster' instead of 'natural disasters' is more accurate to use the title. One of the most important elements of the transportation network, city life, is an urban elements among the most affected by the earthquake. Escape way after the earthquake, emergency, rescue and road to be used for replenishment, the transport network has been investigated what the potential would be affected by an earthquake. In the thesis, the city of Izmir for example examined the extent preparedness against earthquake disaster metropolitan area transport network, the city of planning and especially transportation planning geophysical and geological studies, which should be considered the city's earthquake, earthquakes transport network focused on the physical and economic impacts