Dizel elektrik sevk sisteminin bir yolcu gemisinde yakıt tüketimine etkisi
The effects of diesel electric propulsion system on the fuel consumption of a passenger ship
- Tez No: 438831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, her alanda olduğu gibi denizcilik alanında da, fosil yakıt tüketimini azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını arttırmak amacı gün geçtikçe daha da önem kazanan konuların başında gelmektedir. Bunu sağlayabilmek için, güneş enerjili tekneler, yakıt pili kullanan gemiler ve hatta dalga enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek, enerji ihtiyacını karşılamaya çalışan gemiler üzerinde bile çalışılmıştır. Yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu bize, yenilenebilir enerjinin denizcilik alanında, çeşitli sebeplerle tek başına yeterli bir kaynak oluşturamayacağını göstermiştir. Fakat bu durum yenilenebilir enerjiden vazgeçmek için bir sebep oluşturmamalıdır. Denizcilik alanında belki enerjinin tamamını yenilenebilir enerjiden sağlamak mümkün olmayabilir, fakat yenilenebilir enerji kullanımı için bir altyapı oluşturmak, bu sayede yenilenebilir enerji uygulamalarının önünü açmak, bu çalışmanın temel sebebi olmuştur. Konvansiyonel sevk sistemi yerine, dizel elektrik sevk sistemi kullanılması, hem fosil yakıt tüketimini doğrudan etkilemiş ve salımları düşürmüş, hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması için bir temel oluşturmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in the maritime area, as in all areas, to reduce the consumption of fossil fuels and increase the use of renewable energy goal, is one of the more important issues. To achieve this, study about solar boats, ships using fuel cells and even converting wave energy into electrical energy, to supply ships energy from renewable energy. The majority of the studies in the maritime field of renewable energy, for various reasons, can not constitute a sufficient source showed us alone. But, it should not be a reason to abandon renewable energy. In the maritime field, perhaps it may not be able to provide all of the energy from renewable energy, but to create an infrastructure for the use of renewable energy, thus pave the way for renewable energy applications, it has been the main reason for this study. Instead of conventional propulsion systems, the use of diesel-electric propulsion system, both fossil fuel consumption and lowered emissions are directly affected, and has also managed to get a basis for the use of renewable energy sources.