Object detection and mapping using LIDAR for a mobile robot
Mobil robot için LIDAR kullanarak nesne algılama ve haritalama
  1. Tez No: 438836
  2. Yazar: BAŞAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Otonom mobil robotlar verimli bir şekilde görevlerini tamamlamalı ve değişen çevre koşullarına uyum sağlayabilmelidir. Ayrıca mobil robotlar çevrelerini nesnelere ve engellere çarpmadan keşfetmelidir. Mobil robotların ihtiyaçlarını karşılamak için ilk adım ortamın detaylı bir haritasını çıkarmaktır. Sonrasında ortamdaki nesneleri ve engelleri algılayıp haritada göstermektir. Bu çalışma, mobil robotların otonom olarak çalışması için gereken bu temel iki adıma odaklanmıştır. Bu çalışmanın amaçları LIDAR sensöründen güvenilir veri alınması, iç ortamlarda LIDARa dayalı haritalama ve nesne algılama yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Autonomous mobile robots should effectively complete tasks and be able to adapt to changing environmental conditions. In addition, mobile robots are required to explore their environment without colliding with any objects and obstacles. For meeting the needs of mobile robots, first step is creating a comprehensive map to model the environment. Then the objects in the environment should be detected in the created map. This study focus on these two steps that are the essential parts of the automation process for mobile robots. The aims of this research are getting reliable data from LIDAR sensor, LIDAR based map building and object detection in indoor environments.