Uncertainty theory in airline industry
Havayolu endüstrisinde belirsizlik teorisi
- Tez No: 438835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, problem çözümlerinde ortam koşullarının belirsiz olması sebebiyle klasik yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlar için daha anlamlı sonuçlar veren belirsizlik teorisinin uygulaması gösterilmiştir. Hava koşulları, doğal afetler, ekonomik dalgalanmalar, ham petrol ve yakıt fiyatları, terör olayları vb. gibi beklenmedik olaylara fazlaca maruz kalması sebebiyle havayolu sektörü çalışma için uygun görülmüştür. Bu belirsizliklerin havayolu yolcu talebi değişimine olan etkisini de hesaba katarak, yolcu talebinin tahminlenmesi üzerinden belirsizlik teorisinin uygulaması örneklenmiştir. İlgili çalışmada Türkiye'nin önde gelen havayolu şirketlerinden Türk Havayolları firmasının 2006-2014 yılları arasındaki verileri kullanılarak 2015 yılının ilk çeyreği için iç hat, dış hat ve toplam yolcu talebinin tahminlemesi yapılmıştır. Öncelikle belirli koşullar altında klasik zaman serisi teknikleri olan hareketli ortalama, üstel düzeltim, Holt'un iki parametreli tekniği ve Holt-Winters tekniğinin yanı sıra kombine metodu, ardından da belirsizlik altında gri teori tahminleme yöntemi kullanılmıştır. Bu tezde uygulanan belirsizlik teorisi için bir zaman serisi tekniği olan üstel düzeltim ile belirsizlik teorisine ait uzman verisi ve deneysel belirsizlik dağılımı teknikleri birleştirilerek tahminleme için hibrit bir yöntem sunulmuştur. Belirli ve belirsiz ortamda elde edilen tüm sonuçlar, hem kendi aralarında hem de birbirleri ile hata analiz teknikleri ile karşılaştırılıp kalitatif ve kantitatif özelliğe sahip hibrit modelin ürettiği sonuçların klasik yöntemlere göre daha anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, implementation of uncertainty theory, which gives more reasonable solutions to the problems that classic methods are insufficent because of uncertainties, is shown. Airline industry is chosen for the study because it faces unexpected events like weather conditions, natural disasters, economic fluctuations, crude oil and fuel prices, terror attacks more than others. Effects of these uncertainties on airline passenger fluctuations are considered and passenger demand forecasting process is chosen to exemplify the implementation of the theory. In the related study, passenger traffic data between the years 2006 and 2014 of Turkish Airlines, which is the leading airline company in Turkey, are used to forecast the passenger demand of domestic lines, international lines and total for the first quarter of 2015. Besides the combined method, times series methods moving average, simple exponential smoothing, Holt's two parameter and Holt-Winters method are used in certain environment and frollowing these methods grey theory forecasting method is applied in uncertain environment. This thesis presents a hybrid forecasting technique by combining a time series method exponential smoothing and uncertainty theory techniques, expert's experimental data and emprical uncertainty distribution. All solutions that are obtained in certain and uncertain environments are compared within each other by using error analyses techniques. It is found that hybrid method gives more reasonable solutions against the classic methods with its quantitative and qualitative features.