Elektro-hidrolik kontrollü yönlendirilebilir ilave dingil sisteminin bilgisayar destekli tasarımı ve analizi
Design and system analysis of electro-hydraulic controlled steerable tag axle
- Tez No: 438837
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ilave dingil kullanan ağır ticari taşıtların viraj yarıçaplarını ve taşıtın dönüşü esnasında oluşan lastik aşıntısını azaltmak için dışarıdan kuvvet uygulanarak araç ön tekerlerinin dönüş açısına göre Ackerman prensibine uygun olarak yönlendirilebilen bir ilave dingilin yapısal tasarımı üzerinde durulmuş ve çalışma prensibine yer verilmiştir. Tezin birinci bölümünde kullanım şekillerine göre ilave dingil çeşitlerine yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde araç dönme hareketi ve karakteristiğine, maksimum yönlenme açısına göre araç dönüş yarıçapındaki iyileşme ve yuvarlanma direnci kuvveti kazancına, elektro-hidrolik yönlendirme ve kontrol sistemine yer verilmiştir. Dördüncü ve diğer bölümlerde yönlendirilebilen ilave dingilin taşıma kapasitesi dikkate alınarak bilgisayar destekli tasarımı gerçekleştirilmiştir. Gerekli hesaplamaların ve sonlu elemanlar analizlerinin yapılması ANSYS Workbench paket programı ile tamamlanmıştır. Tasarım yapılır iken üretimin kolaylığına, yapının güvenli olmasına, montaj ve bakımın kolay yapılmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about design of a steerable tag axle that steers the tag axle wheels by applying external force according to front axle angle with respect to Ackerman principle for improving the turning radius and also prevent the tyre wear during cornering and manouvering of heavy commercial vehicles. The study also covers working principle of the system. At first section was given an information about the varieties of tag axles depending on their usage. At second and third section was given an information about the vehicle cornering movement and characteristics, reduction in the turning radius of the vehicle and rolling resistance force, electro-hydraulic steering and control system. At fourth and other sections design of steerable tag axle was carried out considering the axle load capacity. The necessary calculations and FEA studies have been made and completed with ANSYS Workbench finite element analysis program. During the design of the systems, simplicity of production, safety of structure, ease of assembly and maintenance were of main concern.