Synthesis and characterization of UV-sensitive chitosan derivatives
UV-duyarlı kitosan türevlerinin sentez ve karakterizasyonu
- Tez No: 438846
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADİR YURDAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kitosan (CS), poli (2-amino-2-deoksi-β-D-glukoz), doğada selulozdan sonra en çok bulunan ikinci doğal biyopolimerdir. CS biyoyumlu, biyobozunur ve toksik olmayan özelliklere sahip olduğu için birçok alanda geniş uygulamaları vardır. Kitosan pek çok olağan organik çözücülerde çözünmediği için bu durum kitosanın endüstriyel uygulamalarında dezavantaj oluşturmaktadır. Bu dezavantajların üstesinden gelebilmek için, Kitosan, -OH ve -NH2 fonksiyonel yan grupları üzerinden türevlendirilebilir. Bu çalışmada UV-ışını ile kürlenebilen ve bu sayede dakikalar içerisinde sertleşebilen UV-duyarlı kitosan türevleri geliştirme amaçlanmıştır. Bu amaçla CS, metansülfonik asit içerisinde çözünmüş ve kitosan üzerindeki -NH2 fonksiyonel grupları amonyum tuzu şeklinde korunmuştur. Bu sayede reaksiyonun -OH fonksiyonel grupları üzerinden gerçeklenmesi sağlanmıştır. Radikal başlatıcı kaynağı olarak ortama Sinnamoil Klorür (CINCl) eklenmiş, daha sonra ortama çapraz bağlayıcı amacıyla poli etilen glikol dimetakrilat (PEGDMA) eklenerek kitosan UV-duyarlı hale getirilmiştir. Elde edilen ürün UV-ışınlarına maruz bırakılarak çapraz bağlı polimerizasyon sonucunda sertleşmiş film elde edilmiştir. Sentezlenen örneklerin karakterizasyonu FTIR ve TG/DTG yöntemleriyle belirlenmiş, şişme özellikleri pH 7,4 ortamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chitosan (CS), i.e. poly (2-amino-2-deoxy-β-D-glucose), is the second most abundant biopolymer in the Earth behind cellulose. CS has a wide range of applications due to its biocompatible, biodegradable and non-toxic properties. However, CS has its drawbacks in industrial applications since it does not dissolve in most common organic solvents. With derivatization by -OH and -NH2 functional groups in chitosan, these drawbacks can be eliminated. In this study, it was aimed to develop ultraviolet(UV)-light irradiated photocrosslinkable chitosan formation. In order to achieve this, CS dissolved in metansulfonic acid and by converting ammonium salt in chitosan, whose functional the NH2 functional groups were protected. Therefore, the OH functional group would undergo the reaction. Cinnamoyl chloride (CINCl) was added dropwise to the reaction mixture as being radical trigger and functionalized with polyethylene-glycol-dimethacrylate (PEGDMA) in order to trigger the particles interaction with each other by forming UV light irradiated photocrosslinkable chitosan. The synthesized products were characterized by FTIR and TG/DTG. The swelling property of the samples was evaluated at pH 7.4.