Production of electrodeposited Ni matrix nanocomposite coatings
Elektroçöktürme yöntemi ile Ni matris nanokompozit kaplamaların üretimi
- Tez No: 438856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sunulan bu tez elektroçöktürme yöntemiyle Ni matrix nanokompozit kaplamaların çöktürülmesini ve titanyum dioksit, çinko oksit ve silika nanopartiküllerinin sol-jel yöntemi ile hazırlanmasını içermektedir. İlk olarak, nanoboyutlu titanyum dioksit, çinko oksit ve silika partikülleri sırasıyla titanyum tetra izopropoksit, çinko asetat dihidrat ve tetra etil orto silikat başlangıç kimyasalları kullanılarak sol-jel yöntemiyle sentezlenmiştir. Sol-jel yöntemiyle sentezlenen nanopartiküllerin yapısal karakterizasyonları ve partikül boyut dağılımı ölçümleri sırasıyla X ışını difraktometresi (XRD) ve partikül boyut analizi cihazlarıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar bütün nanopartiküllerin homojen olarak sentezlendiğini ve partikül boyutların 100 nm'nin altında olduğunu göstermektedir. Daha sonra, saf nikel ve Ni matrisli nanokompozit kaplamalar elektroçöktürme yöntemiyle hazırlanmıştır. Akım yoğunluğu, nanopartikül boyutu ve konsantrasyonu gibi hazırlama parametrelerinin nanokompozit kaplamanın oluşumuna etkisi incelenmiştir. Üretilen nanopartiküllerin ve oluşturulan nanokompozit kaplamaların kristal yapıları XRD cihazıyla analiz edilmiştir. Ayrıca kaplamalarım yüzey morfolojilerini görüntülemek ve kaplama yüzeylerini elementel olarak analiz etmek amacıyla sırasıyla SEM ve EDS cihazı kullanılmıştır. Oluşturulan kaplamaların korozyon özellikleri NaCl çözeltisi kullanılarak potansiyodinamik polarizasyon tekniği ile belirlenmiştir. Üretilen nanokompozit kaplamaların elektroçöktürülmüş saf nikel ile kıyaslandığında daha yüksek korozyon dayanımına sahip olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis involves deposition of Ni matrix nanocomposite coatings by electrodeposition method and preparation of titanium dioxide, zinc oxide and silica nanoparticles by sol-gel technique. First of all, nanosized titanium dioxide, zinc oxide and silica particles were synthesized via sol-gel technique using titanium tetraisopropoxide, Zinc acetate dihydrate and tetraethyl orthosilicate as the precursors, respectively. Structural characterization and particle size distribution measurements of sol-gel synthesized nanoparticles were performed with X-ray difractometer (XRD) and particle size analyzer, respectively. Obtained results indicate that all nanoparticles were synthesized homogeneously and their particle sizes are below 100 nm. Afterwards, pure Ni and Ni matrix nanocomposite coatings were prepared by electrodeposition method. The effect of preparation parameters, such as current density, nanoparticles size and concentration on the formation of nanocomposite coatings has been analyzed. Crystalline structure of nanocomposite coatings was analyzed using XRD. Also, surface morphology and elemental composition of the coatings were investigated by using Scanning Electron Microscope (SEM) coupled with Energy Dispersive Spectrometer (EDS). Corrosion properties of the coatings were studied by potentiodynamic polarization technique in NaCl solution. Compared to electrodeposited pure nickel coating, the produced nanocomposites exhibit improved corrosion resistance.