Vibro-acoustic analysis and improvement of refrigerators with different types
Farklı tip buzdolaplarının vibro-akustik analizi ve iyileştirilmesi
  1. Tez No: 438858
  2. Yazar: BİRCAN DEMİRTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde titreşim ve gürültü önemli çevresel konulardır. Gürültü insanı, gerek düzeyi, gerek tipi ve gerekse zamanı açısından etkileyebilir. Bu etki insan sağlığı için tehlikeli olabileceği gibi yaşam standartlarını da düşürebilir. Vibro-akustik günümüz ürünlerinin teknolojik seviyesini gösteren en temel ölçütlerden biridir. Vibro-akustik çalışmalar sadece akademi açısından değil endüstri için de önemlidir. Farklı firmaların araştırma ve geliştirme konusunda çalışan elemanlarının arasında, daha sessiz ürünlerin tasarımı için rekabet görülür. Bu nedenle yenilikçi fikirleri takip eden Ar - Ge bölümleri vibro-akustik uygulamalara yoğunlaşır. Bu eğilim beyaz eşya sektörü için de geçerlidir. Bu çalışmada beyaz eşya ürünlerinden olan buzdolapları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı farklı çözüm önerileri geliştirerek sessiz çalışan buzdolaplarının gerçekleştirilmesidir. Çok sayıda akustik ölçümler gerçekleştirilmiş, bu testler temelinde tasarım değişiklikleri geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Farklı tip buzdolapları, gürültü düzeyleri ve kaynakları için alternatif çözümler üretilmiştir. Her durum için gürültü azaltımı sağlanmış ve buzdolaplarındaki vibro-akustik iyileştirme başarı ile gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Vibration and noise are important environmental issues nowadays. Noise may affect human by its level, type or time. This effect is in the form of threatening the human health or at least reducing her/his life standard. Vibro-acoustics is one of the basic criteria of our present day's technological level of products. Vibro-acoustic studies are important not only in academia but also in industry. There is a competition between research and development stuff of different companies for more silent products. Therefore the R & D departments following innovative ideas focus on vibro-acoustic implementations. This trend is also valid for white good sector. This study deals with refrigerators, one of the white goods. The aim is achieving silent refrigerators with different solution proposals. Substantial acoustic measurements were performed; design modifications on the basis of these tests were developed and applied. Alternative solutions were accomplished, for different types of refrigerators, noise levels and sources. The noise reduction for each case was satisfied and vibro-acoustic improvement of the refrigerators was achieved successfully.