Development of an ontology for realty valuation reports
Gayrimenkul değerleme raporları için bir ontoloji oluşturulması
  1. Tez No: 438859
  2. Yazar: EROL GÖDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde bankalar ve finansman kuruluşları, gayrimenkul finans sisteminin tüketicilere sağladığı uygun koşullara paralel olarak, her gün çok sayıda gayrimenkul kredisi başvurusu almakta ve bu başvuruları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde değerlendirerek sonuçlandırmaya çalışmaktadırlar. Bu süreçte, kredi talep edilen gayrimenkul için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşlar tarafından hazırlanan ve yine SPK tarafından belirlenen asgari içeriğe sahip olan Gayrimenkul Değerleme Raporları hazırlanmaktadır. Kredi başvuruları, raporların sonuçları ile birlikte kredi talebinde bulunan kişi veya kurumun mali düzeydeki nitelikleri de dikkate alınarak sonuçlandırılmaktadır. Ülkemizdeki gayrimenkul sektörü gün geçtikte büyümekte ve buna bağlı olarak ipotekleme yani kredi ile gayrimenkul alım istatistikleri artmaktadır. Bu yüzden bu alanda sürecin hızlandırılması için çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden gayrimenkullerin kredilendirilmesi aşamasında hazırlanan raporlar değerlendirilmesi sürecin hızlı işlemesi için büyük anlam taşımaktadır. Hazırlanan bu raporlar text metinden meydana gelmektedir. Bundan dolayı bu alanda yapılacak çalışmalar gayrimenkul sektörü için oluşturulmuş bir gayrimenkul ontolojisine ihtiyaç duymaktadır. Bu tez gayrimenkul sektörü için bir ontoloji oluşturulması ve ontolojinin oluşturulma aşamaları üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tez aynı zamanda gayrimenkul derleminin oluşturulması ve ontoloji oluşturulması için kullanılan Doğal Dil işleme teknikleri ile ilgili bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, banks and financial institutions are receiving numerous real estate credit applications in line with the favorable conditions provided by the fiscal system to the consumers, and they try to finalize these applications in the shortest time as soon as possible. In this process, Real Estate Valuation Reports, for the real estate which depends on the credit application, are being prepared by the agencies and institutions authorized by the Capital Markets Board (CMB) and having the minimum content defined by CMB again. Credit applications are finalized by considering the financial qualifications of the individuals or institutions applying for the credit in addition to the results of the reports. In our country, real estate sector is growing day by day. As a result of this growing, application of credit for real estate has been increasing. Credit application needs to be responded more quickly. Therefore, evaluation of Real Estate Valuation Reports is very important for response time. These reports consist of text data. So computerized works in this area need a real estate sector ontology. This thesis focuses on creating a real estate ontology, determining cases and techniques of ontology preparation and preparing infrastructure for future works by this way. This thesis also contains details about creation of corpus and natural language processing techniques used during preparation of real estate ontology.