Teknoloji transfer problemlerinde karar verme teknikleri
Decision making in technology transfer
- Tez No: 438885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Teknoloji transferi işlemi, Türkiye'de teknoparklar ya da üniversiteler bünyesinde kurulan teknoloji transfer ofisleri tarafından yapılmaktadır. Teknoloji transferindeki temel problemlerden biri, Üniversite – Sanayi İşbirliği (ÜSİ) birimi tarafından yapılan sanayi projeleri-danışman akademisyen eşleştirmelerinde kararların tamamen kalitatif veriler göz önünde bulundurularak verilmesidir. Bu da projenin başarısını önemli ölçüde düşürebilecek etkenlerden bir tanesidir. Bu çalışmada amaç, kararların kalitatif veriler yerine kantitatif veriler kullanan objektif yöntemler ile verilebilmesini sağlamaktır. Dolayısıyla ÜSİ tarafından ele alınan sanayi projelerine uygun akademisyenin atanması için çok kriterli karar verme teknikleri kullanılmıştır. Öncelikle değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterlerden altı tanesi sayısal ölçeğe sahipken bir tanesi {0,1} ölçeğe sahiptir. Problem verilerine göre uygun karar verme yöntemleri ELECTRE ve PROMETHEE olarak seçilmiştir. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ile de kriter ağırlıkları tespit edilmiştir. Erciyes ÜSİ'den elde edilen örnek bir veri seti üzerinde uygulama yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology transfer in Turkey has been performed via Technoparks or technology transfer offices under universities. One of the major problems in technology transfer is that, while matching academicians and industry projects, decisions are completely being made by University – Industry Collaboration (ÜSİ) units by considering qualitative data. This is one of the important factors, which may result in decreasing the succeed rate of projects. The aim of this study is to use quantitative data instead of qualitative data for making decisions via objective tecniques. Thus, multi-criteria decision making tecniques are used while assigning the suitable academician to the industry problems considered by ÜSİ. Primarily evaluation criteria were designated. While six of those criteria have numerical values, one of them has binary {0,1} value. Suitable decision tecniques for this problem have been determined as ELECTRE and PROMETHEE methods. Analytic Hierarchy Process (AHP) has been used for determining weights of these criteria. The study has been applied to a sample data set provided by Erciyes TTO, and the results are analysed.