Konut projelerinin maliyet tahmininde referans sınıf tahmin yönteminin kullanımı
Reference class forecasting method application to estimate the costs of residential projects
  1. Tez No: 438884
  2. Yazar: GİZEM ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İşletmeler, artan rekabet koşulları altında ayakta kalabilmek ve rekabet edebilmek için karşılaştıkları sorunlara ilişkin etkin kararlar vermek zorundadırlar. Geleceğe ilişkin verilecek olan kararlar işletmeler için belirsizlik içerdiğinden dolayı, bu kararların alınmasında çeşitli tahmin yaklaşımlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Tahmin geliştirilmesi, hem öncül hem de formel tahminleri içeren çok aşamalı bir süreç niteliği taşımaktadır. Türkiye'nin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe son yıllarda yapım maliyetlerinin azaltılabilmesi ve kaynakların doğru kullanılabilmesine yönelik yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Tahminleme yöntemleri de bunlar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Yüksek lisans tezi olarak planlanan bu çalışmada, Kayseri ilinde özel sektörde faaliyet gösteren 11 adet inşaat firmasının 'maliyet tahmini' konusuna bakış açıları, kullandıkları maliyet tahmin yöntemleri ve bu firmaların tamamladıkları projelere ait maliyet verileri baz alınarak sektöre katkıda bulunması hedeflenen pratik bir maliyet tahmin yöntemi önerilmiştir. Yapılan uygulama çalışması Birim Fiyat Analizi ve Birim Alan Analizi olarak iki farklı şekilde tamamlanmıştır. Birim fiyat analizi sonucunda; %30 kabul edilebilir risk seviyesinde firmaların hesapladıkları yaklaşık maliyet değerlerini %10,9 oranında azaltmaları gerektiği, benzer şekilde, birim alan analizi sonucunda ise hesaplanan yaklaşık maliyet değerlerinin %5 oranında artırmak gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu sayede firmalar daha doğru ve etkin tahminleme yapabileceklerdir. Önerilen yöntemin (RSTY) doğruluk ve kullanılabilirlik göstergesi olarak çalışma, inşaat sektöründe tahminleme hususunda en sık başvurulan ve kullanıcı ve araştırmacıların güveni kazanmış olan Regresyon Yöntemi ile kıyaslanarak zenginleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara, projelerinin planlama evresinde 'Referans Sınıf Tahmin Yöntemi' (RSTY) yaklaşımını sunarak projelerin yaşam döngüsünü iyileştirmek ve bu döngüyü daha optimum hale getirmektir. RSTY yöntemi, tahminleme konusunda diğer yöntemlere göre daha az sayıda veri grubu gerektirmesi, kolayca uygulanabilmesi, doğru ve gerçekçi tahminler vermesi ile tanınmakla birlikte, RSTY yöntemi bu çalışmadaki kullanımı ile yapım yönetimi alanında Türkiye'de yapılmış olan ilk çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies must be able to make effective decisions regarding the problems to survive under increasingly competitive conditions and to compete with them. A decision which will be given for the future, contains high level uncertanty. So, while taking this decree, it is necessary to develop various estimate approaches. Develope forecast is a complex process consisting of a multi stage process that includes both premise and formel forecasts. In recent years, the studies for use to manage more effectively the building projects have accelerated in the construction industry which is the leading sector in Turkey. Forecasting methods have an important place among them. In this study, a practical estimate method has been proposed while considering eleven construction companies in Kayseri/TURKEY, with their perspective of cost estimation, estimate methods they used and their project's cost data. Application exercise has been completed in two different ways: Unit Price Analysis and Unit Area Analysis. As a conclusion of the unit price analysis, the companies should to calculate their approximate costs less than 10.9% at 30% acceptable risk value. Likewise, they should get the calculated approximate cost values increase by %5 at the same acceptable risk value. In this way, the companies will be able to more accurately and effectively forecasting. This study as a indicator of accuracy and availability of the proposed method, Reference Class Forecasting Method (RCFM) was enriched while comparing with the Regression Analysis the most frequently referenced method for researches. The pupose of this study is to improve the life cycle of projects done by construction companies in Turkey by offering the 'Reference Class Forecasting Method' approach and to bring this cycle as optimal. In this study, the using of RCFM which is appreciated by researches with the making accutare and realsitic estimates by requiring fewer data set than the other methods in forecasting will be the first apply in construction manegement field in Turkey.