Genetik algoritma tekniği ile düzlemsel mekanizmaların optimum dengelenmesi
Optimum balancing of planar mechanism using genetic algorithm technic
  1. Tez No: 438887
  2. Yazar: SELÇUK TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, düzlemsel mekanizmaların dinamik dengelenmesine yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Model mekanizma olarak makinelerde en çok kullanılan dört çubuk mekanizması tercih edilmiştir. Kinematik ve dinamik analizler neticesinde model mekanizmanın ana yataklarında hasıl olan sarsma kuvveti ve sarsma momentleri analitik olarak tanımlanmıştır. Mekanizmanın dinamik dengesine etki eden unsurlar bir optimizasyon problemi olarak tanımlanmış ve genetik algoritma sistemi kullanılarak problem çözümü gerçekleştirilmiştir. Sarsma kuvveti ve sarsma momenti ile bunların alt bileşenlerinden oluşan farklı hedef fonksiyonları tanımlanmış ve elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Sonuçta; hedef fonksiyonu yapısı ve ağırlık çarpanı değerlerinin dengeleme performansına önemli etkilerinin olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic balancing of planar mechanism is presented in this study. Model mechanism prefered four bar mechanism which is the most common in machinery. As a result of kinematic and dynamic analysis shaking force and shaking moments on the model mechanism analyticaly defined. Factors affecting the dynamic balance of the mechanism are defined as a optimization problem and problem is solved by using genetic algorithm. Different objective functions of shaking forces and shaking moments and subcomponents of these forces are defined and results are analyzed. As a result; Significant effects on the balancing performance has obtained of objective function and weight factor's value.