Çocuklarda kemik yaşının yeni bir yöntem ile tayini
A novel method based skeletal maturity assessment in children
  1. Tez No: 438894
  2. Yazar: HARUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA İÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Forensic Medicine, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında çocuklarda el bileği radyografik görüntülerinden kemik yaşı tayini için yeni bir yöntem ve yapay sinir ağları (YSA) kullanılarak otomatik bir sistem oluşturulmuştur. Kemik yaşı tayini için el-bilek kemiklerinden sadece dirsek ve ön kol kemiği uçları (metafizleri) ile epifizleriyle ilgilenilmiştir. Başlangıçta, hâlihazırda kullanılan yöntemlere bakılmış ve sade, hızlı ve yüksek doğrulukta bir yönteme olan ihtiyaç görülmüştür. Bu nedenle el ve bilek kemikleri üzerinde yapılan çalışmalar ve incelemeler neticesinde sadelik açısından dirsek ve ön kol kemiğinin yaş tayini için yeterli olduğuna karar verilmiştir. Doğruluk içinse bu kemiklerin her birinin epifiz eni, boyu ve metafiz eni kullanılmıştır. Böylece her yaş ve cinsiyet için ayırt edici, yüksek doğrulukta bir yöntem elde edilmiştir. Geliştirilen yöntem ve YSA birlikte kullanılarak kemik yaşı tayini için bir uzmana ihtiyaç bırakılmamıştır. Ayrıca yaş tayini yapılacak radyografilerin kaliteli olmasına, belli bir standart açı ve uzaklıktan çekilmesine de ihtiyaç bırakmayan yöntemler geliştirilerek kemik yaşı tayini, doğru ve hızlı bir şekilde yapılabilmiştir. Tasarlanan sistem geniş bir yaş aralığında olan ve daha önce iki uzman tarafından kemik yaşı tayin edilmiş olan 170 el bileği radyografisi üzerinde denenmiştir. Kemik yaşı 0,392 yıl ortalama hata ile tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, an automated system using a novel method and neural networks (NNs) to assess skeletal maturity of children from hand radiographs is proposed. In order to assess skeletal maturity, metaphysis and epiphysis of distal radius and ulna are utilized only. Initially, the need of a simple, fast and accurate method is appeared when currently used methods analyzed. Therefore, to ensure the simplicity of proposed method, radius and ulna are decided to be adequate for the assessment after analyzing whole hand-wrist bones. Also, to ensure the accuracy of the proposed method, width and length of distal radius and ulnar epiphysis, and width of distal radius and ulnar metaphysis are used. Thus, this method which is capable to assess bone age for a wide age interval, and both for male and female accurately and fast is obtained. By designing a system using the novel method and ANN together, bone age assessment become possible without any guidance of radiologists. Additionally, new methods are applied to the system to cope with assessing bone age from degraded radiographs, to eliminate the requirement of the radiographs exposing in any exact standard, angle or distance. The proposed system is tested with 170 hand-wrist radiographs of various ages which are previously assessed by two radiologists. As a result, skeletal maturity is assessed mean error of 0,392 year by the system.