Kablosuz ağlarda yönlendirme protokollerinin başarımlarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of wireless network routing protocols
- Tez No: 438895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tasarsız ağlar, altyapı ihtiyacı olmadan istasyonlar arasında anlık ve geçici iletişim kurabilen, kendi kendine yapılandırma yapabilen ve hareket kabiliyeti sağlayabilen ağlardır. Tasarsız ağ yapısında altyapı kurulumu olmadan istasyonlar her yerde ve her zaman bir ağ oluşturulabilirler ya da bir ağa katılabilirler. İstasyonlar arasında haberleşmenin gerçekleştirebilmesi için yönlendirme işlemi gerekmektedir. Kaynaktan hedefe bilgi paketi iletilirken uygun yolun bulunması ve hesaplanması yönlendirme protokolleri sayesinde gerçekleşir. Bu tez çalışmasında OPNET benzetim programı kullanılarak Tasarsız isteğe bağlı uzaklık vektör yönlendirme protokolü (AODV), Dinamik kaynak yönlendirme protokolü (DSR), Geçici sıralı yönlendirme algoritması (TORA), Optimize edilmiş bağlantı durumu yönlendirme protokolü (OLSR) ve Coğrafi yönlendirme protokollerinin (GRP) başarımları değerlendirilmiştir. Sabit ve mobil istasyonlardan oluşan tasarsız ve kablosuz ağlarda farklı paket boyutları ve farklı istasyon sayıları için yönlendirme protokolleri karşılaştırılmıştır. Ağ gecikmesi, MAC gecikmesi, yeniden iletim ve iş yükü sonuçları değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar incelendiğinde OLSR protokolünün en iyi başarım elde ettiği görülmüştür. AODV protokolünün ise küçük ve orta ölçekli ağlarda uygun protokol olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The networks can establish instant and temporary communications between stations without needs to the infrastructure, capable of self-configuration and providing mobility called Ad-hoc networks. Stations in Ad-hoc can create or join to a network anywhere and every time without needs to an infrastructure. To perform the communication between stations will require to routing. Transmitting information packets from source to destination by finding appropriate route rout calculations is accomplished by routing protocols. In this thesis, by using a simulation program to check out the performance of Ad-Hoc On-demand Distance Vector (AODV) protocol, Dynamic Source Routing (DSR) protocol, Optimized Link State Routing (OLSR) protocol, Temporary Ordered Routing Algorithm (TORA) protocol and Graphic Routing Protocol (GRP) protocol in networks contains different number, mobility and immobile nodes with different packet sizes by taking the MANET and wireless network's parameters to compare the performance and efficiency of the running routing protocols in MANET networks. Based on analyzed results of the MANET delay test and Wireless networks (WLAN)'s delay, Media Access Delay, Retransmission and Throughput test parameters, OLSR routing protocol was found to give the best performance while AODV routing protocol was found to give the best performance for small and medium-sized of wireless networks it has proved to be the appropriate routing protocols.