Örme tekstil yüzeylerinin kuruma davranışının gerçek zamanlı olarak incelenmesi
Online investigation of drying behaviour of knitted fabrics
- Tez No: 438909
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada örme kumaşların kuruma özellikleri yapısal parametreler göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu amaçla iki farklı örgü (suprem ve ribana) ve üç farklı lif tipinde (pamuk, Tencel® ve viskon) örgü kumaşlar üretilmiştir. Islak kumaşlar iki farklı sıcaklık (30° ve 50° C) ve iki farklı debide (15 ve 45 lt/sn) fakat genellikle sabit sürede kurutulmuşlardır. Çalışma sonuçları göstermiştirki yüksek debi ve yüksek sıcaklıklarda kurutulan örme kumaşların kısa sürede üzerlerindeki su kitlesinin uzaklaştırıldığı ancak düşük debi ve düşük sıcaklıklarda yapılan kurutmaların uzun sürede gerçekleştiği anlaşılmıştır. Kumaşlar üzerinde yapılan boyutsal analizler ve görüntü yöntemleri ile gerçekleştirilen kumaş yüzey incelemeleri, düşük sıcaklık ve düşük debili ancak uzun süreli kurutma koşullarının kumaşın boyutlarında (ilmek/cm) önemli bir değişime yol açmadığı ve kumaş yüzey özelliklerinin kuru kumaşa göre de bozulmadığı sonucuna varılmıştır. İleriki çalışmalarda kumaş yapısındaki kuruma mekanizması mikroskopik seviyede incelenerek bunların tekrarlı yıkamalarda kumaşın kullanım konforuna olası etkilerinin irdelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drying properties of knitted fabrics was investigated based on their structural properties. For this purpose, various cotton, tencel and viscose fiber based knitted fabrics were fabricated based on two type of knits as supreme and ribana. Wet knitted fabrics were dried at two different temperatures (30° and 50° C) and air flow (15 and 45 l/s) conditions but constant time. The result of the study showed that water on the dried knitted fabric was removed under high air flow and temperature at the short period of time. But, it was understood that drying on wet knitted fabrics under low air flow and, temperature was fulfilled at the period of long time. Structural dimensional analysis and fabric surface appearance by optical methods on knitted fabrics after drying process revealed that fabric dimensions (loop/cm) was not changed significantly under low air flow and long period of time drying conditions. Additionally, it was found that fabric surface properties were not deteriorated compared to the dry state fabric. Future study on this subject will be investigated on drying mechanism on the fabric structure under microscopic level. In addition, it is proposed that the effect of repeated washing on fabric comfort during usage will be examined.