Yenilenebilir enerji kaynakları, çevresel etkileri ve Kayseri örneği
Renewable energy sources, environmental impacts, and the example of Kayseri
  1. Tez No: 438908
  2. Yazar: ŞEYMA AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde toplumların enerjiye olan ihtiyacı teknolojik gelişmeler, kentleşme ve artan nüfus ile orantılı olarak her geçen gün artmaktadır. Enerji üretiminde en çok kullanılan kaynaklar fosil kökenli yakıtlardır. Ancak bu yakıtların rezervlerinin sınırlı olması nedeniyle yakın gelecekte tükeneceği bilinmektedir. Kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların kullanılması küresel ısınma ve iklim değişikliklerine yol açmıştır. Buna rağmen dünya genelinde enerji üretiminde fosil kaynaklı yakıtlar daha fazla kullanılmaktadır. Enerji talebini karşılamak için çevreye karşı duyarlı, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olmayan ve ekonomide dışa bağımlılığı azaltan enerjiler olan yenilenebilir enerji kaynakları enerji üretiminde kullanılmalıdır. Bu şekilde ithal enerji kaynaklarına olan bağımlılık azalırken, enerji kaynakları da çeşitlendirilecektir. Ülkemizin yakın gelecekte daha fazla enerjiye ihtiyacı olacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları enerji üretiminde zararlı emisyon ve atık ürün oluşturmazlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretiminde kullanımı; hava, su ve toprak kalitesinin korunmasına ve doğal dengenin devam etmesine yardımcı olmaktadır. Bu olumlu etkileri nedeniyle fosil yakıtlar yerine enerji üretiminde kullanımı yaygın hale getirilmelidir. Bu çalışmanın amacı, fosil yakıtlar yerine kullanılabilecek çevre dostu, sınırsız ömre sahip ve düşük maliyetli yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye açısından önemini ortaya koymaktır. Çalışmada, ekonomik ve çevresel sorunların azaltılmasına yardımcı olabilmek için, enerji üretiminde kullanılan fosil enerji kaynaklarına alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'deki durumu ve çevresel etkileri tartışılmıştır. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulabileceği en uygun bölgelerden bahsedilmiştir. Kayseri örneği yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, energy needs of societies have increased in proportion of technological developments, urbanization and increasing population with each passing day. The most commonly used sources for the production of energy are fossil originated fuels. However, due to the limited reserves of these fossil fuels, they may become extinct in the near future. The use of fossil fuels such as coal, oil and natural gas has caused global warming and climate change. But, currently, fossil fuels are the most used energy sources across the world. To meet the energy demand, renewable energy sources which are environmental friendly, not causing global warming and climate change and reducing energy dependence economically can be used. This case will lead to both a decrease in foreign energy dependency and a variety of energy sources. Our country will need more energy in the near future. Renewable energy sources in energy production does not generate harmful emission and waste product. The use of renewable energy sources in energy production; air, water and soil quality and protection of the natural balance helps to keep. The aim of this study is to put forth the importance of eco-friendly renewable energy sources for Turkey which can be substituted for fossil fuels with their unlimited life and low cost. In this study, the situation of the renewable energy sources, as an alternative to fossil fuels, in Turkey and their environmental effects were discussed in order to help to reduce economical and environmental problems. The best suitable regions to establish the renewable energy sources in our country were also mentioned. Finally, a case study in Kayseri based on the use of the renewable energy sources was described.