Mekanik alaşımlama ile üretilmiş seramik takviyeli alüminyum esaslı kompozitlerin mikro yapısının incelenmesi
Investigation of mechanic alloyed ceramic reinforced aluminum composite microstructure
  1. Tez No: 438911
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL ERTURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sunulan yüksek lisans tez çalışmasında elementel alüminyum, magnezyum, silisyum ve silisyum karbür toz karışımları Turbula T2F karıştırıcı cihazında farklı sürelerde mekanik alaşımlandırarak (MA) elde edilmiştir. Oluşan fazların incelenmesi için X-ışını kırınım Difraktometre (XRD) analizi yapılmıştır. XRD grafikleri kullanılarak Scherrer denklemiyle kristal boyutları hesaplanmıştır. Değişen alaşımlama sürelerinde elde edilen tozların mikro yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve optik mikroskop ile incelenmiştir. İkinci aşamada mekanik alaşımlanmış toz karışımları kalıba koyularak koruyucu gaz ortamında (argon) sinterlenerek billetler elde edilmiştir. Daha sonra SEM'de bu billetlerin mikro yapıları incelenmiş, Vickers mikrosertlik değerleri incelenmiş ve billetler parlatılıp dağlandıktan sonra optik mikroskopta incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, different times mechanically alloyed powders which contain elemental aluminum, magnesium, silicon and silicon carbide obtained in Turbula T2F mixer device. Powder mixtures were analyzed by XRD for investigation of the phases. Crystal sizes of mixed powders were calculated using XRD peaks with Scherrer equation. Microstructure of these powder mixtures were investigated with SEM. Secondly, mechanically alloyed powder mixtures sintered in protective gas atmosphere (argon). And then after billets were polished, micro-structure of obtained billets from sintering were investigated with scanning electron microscope and optical microscope.