Çift fazlı çeliklerin farklı çalışma şartlarında eroziv aşınma davranışlarının incelenmesi
Erosivewear of dual phase steelsunder differentworking conditions
  1. Tez No: 438912
  2. Yazar: BUĞRAHAN ALABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, düşük karbonlu ve düşük alaşımlı AISI 1020, AISI 8620, AISI 7131 çeliklerinden yararlanılarak çift fazlı çeliklerin farklı çalışma şartları altında eroziv aşınma davranışları incelenmiştir. İncelemeyi yapabilmek için belirtilen 3 farklı çelik numune türüne A_1 ve A_3 sıcaklıkları arasında 3 farklı noktada ısıl işlem uygulanmış ve çift faz yapısının en uygun şekilde sağlanabildiği sıcaklık tespit edilmiştir. Daha sonra tespit edilen sıcaklıklardaçift faz ısıl işlemi uygulanarak sertliği artırılmıştır. Artan sertliği kontrol etmek için hem yüzey sertlik değeri hem de mikrosertlik değeri ölçülmüş ve alınan içyapı görüntüleri ile faz yapısı incelenmiştir. Deneyin ikinci kısmında ise daha önceki çalışmalarda hazırlanmış eroziv aşınma deney tesisatına çalışmaya uygun eklentiler yapılarak farklı çarpma açısı, aşındırıcı partikül tipi, numune ilk sıcaklığı ve çelik türü değişkenleriyleeroziv aşınma deneyi yapılmıştır. Yapılan deneyler öncesi ağırlıkları ölçülen numuneler deney sonrasında tekrar kontrol edilerek ağırlık kaybının çarpan aşındırıcı partikül ağırlığına bölünmesi ile eroziv aşınma oranı tespit edilmiş ve bu aşınma oranlarının parametrelerin değişimi ile gösterdikleri değişim grafiklerle özetlenerek karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalarda -20 °C'lik çalışma şartlarında aşınan numunenin eroziv aşınma oranının daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Son aşamada 0 °C, -10 °C ve -20 °C'ilk sıcaklık değerlerinde aşınmaya maruz kalan numunelerin bahsedilen sıcaklık değerleri altında içyapı değişimine maruz kalıp kalmadıkları araştırılmış ve numunelerde içyapı değişimi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, erosive wear behaviour of dual phase steels under different working conditions have been examined with use oflow carbon and low alloy steels AISI 1020, AISI 8620, AISI 7131. Three different steel samples has been used for annealing process between A_1 and A_3 temperatures after that optimum intercritical annealing temperatures temperatures after that optimum intercritical anneling temperatures were found. Dual phase heat treatment was applied on steel samples for increasing the hardness. For the purpose of discribe of increased hardness, both surface hardness and microhardness were measured. In addition, microstructure images were examined. At the second stage of experiments, the parts which are necessary for thesis study were desinged as addition to erosive wear machine. After those desings, 81 experiments were carried out as four different variant ( angle of impacts, wearing particles, initial temperature of experiments, steel components ). Previous to experiments, weight of samples were measured and were applied the erosive wear process. After the experiments, mass of samples were measured again and mass loss was determined. These lost amounts were divided byerodent amounts and erosive wear rates were found. The variety of the erosive wear rates according to paremetre was summarized at plots. These plots were compared and take important rate about on plots. Finally, microstructure images were taken from samples which applied different initial temperature for find as the microstuctures of the heat treated samples changes.