Mobil cihazların gözle kontrolünü sağlayan yazılımın geliştirilmesi
Developing a software that controls mobile devices by eyes
  1. Tez No: 438913
  2. Yazar: AHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada tasarımında engelli kullanıcıların görmezden gelindiği ve sadece sağlıklı kişiler için tasarlanan akıllı telefonların ve tabletlerin yeteneklerinden engelli insanların da mümkün olduğunca yararlanabilmesi sağlanmıştır. Sunulan bu çalışma ile elleri başta olmak üzere çeşitli organlarını sağlıklı kişiler gibi kullanamayan insanların sadece gözlerini kullanarak akıllı telefon ve tablet gibi çağın güncel cihazlarının yeteneklerinden faydalanması amaçlanmıştır. Literatürdeki çalışmaların bir çoğunun çözünürlüğü yüksek, özel kameralara ihtiyaç duyduğu veya ek donanımlarla çalışan pahalı sistemler olduğu görülmüştür. Bu çalışmada sunulan sistemin ise günümüz cihazlarında bir standart haline gelmiş olan kendi özçekim kamerasını kullanması sağlanmıştır. Sonuç olarak bu sistem ek bir donanıma (yüksek çözünürlüklü kamera, gözlük, lens, giysi vb.) ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir. Bu açıdan ise Türkiye'de ve dünyada sayılı çalışmalar arasına girmesi hedeflenmiştir. Sistemde akıllı telefon ve tablet alanında dünyanın en çok ilgi gösterilen işletim sistemlerinden olan iOS tercih edilmiştir. Çalışma süresince tüm işlemlerin başarılmasında gerekli olan çeşitli algoritmalar geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Sistem engelli bireyin ilk ayarlamalar dışında kimseden yardım almadan kullanabileceği esneklikte tasarlanmıştır. Ayrıca sunulan sistemin engelli bireyler için yapılacak çalışmalara yeni ufuklar kazandırması düşünülen öncü bir çalışma olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The abilities of smartphones and tablets which are designed only for healthy people ignore disabled users. In this study, it is aimed to develop a system that provides benefits of these devices to people with disabilities. By the proposed system, people who can not use especially hands and various organs such as healthy people will be able to use current smartphones and tablets with their eyes. It can be found there are expensive systems requiring high resolution special cameras or additional hardware in the literature. The proposed system in this study can work with the selfie camera which is a standard hardware in the current devices and the system can operate without any additional hardware such as High-definition camera, glasses, lenses, clothes, and etc. The proposed system is currently working on iOS which is one of the most interests shown operating system in mobile software. During the thesis study, all required algorithms and software packages are developed and the system is designed with the flexibility that can be used by disabled people without need help from anyone after the first settings. It is believed that the proposed system will be a pioneer and will open new features for the next studies.