Reactions of aminoguanidine derivatives with acetylenedicarboxylate derivatives
Aminoguanidin türevleriyle asetilendikarboksilat türevlerinin reaksiyonları
  1. Tez No: 438915
  2. Yazar: HALİS KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLBİYE KÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pimagedin olarak da bilinen aminoguanidin diyabetik nefropati tedavisi için araştırma altında olan bir ilaçtır. Bu özelliğinden dolayı muhtemel diyabetik nefropati ilacı olabilecek aminoguanidin türevleri sentezlemek daha önem kazanmıştır. Bu çalışmada bazı aminoguanidin türevleri çevre dostu bir yöntemle sentezlenmiştir. Sentezlenen türevler dimetilasetilendikarboksilat (DMAD) ve dietil asetilendikarboksilat (DEAD) ile reaksiyona sokularak yeni, biyolojik olarak aktif bir molekül olduğu düşünülen imidazolidin türevleri sentezlenmiştir. Ve moleküllerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, IR spektroskopisi ve elementel analiz kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aminoguanidine, also known as pimagedin, is a drug under investigation for the treatment diabetic nephropathy. Because of this feature, synthesis of aminoguanidin derivatives as a prospective drug for diabetic nephropathy is gained more importance. In this study, some aminoguanidine derivatives have been synthesized by an environmentally friendly method. Then, aminoguanidine derivatives have been reacted to dimethyl acetylenedicarboxylate (DMAD) and diethyl acetylenedicarboxylate (DEAD) in order to synthesize new imidazolidine derivatives which are considered as biologically active molecules. And, structures of molecules are determined by using 1H-NMR, 13C-MNR, IR Spectroscopy, and elemental analysis.