Guanilhidrazonların dietilmaleat ile reaksiyonlarından yeni oksoimidazolidin türevlerinin sentezi
Synthesis of new oxoimidazolidine derivatives from guanylhydrazones reactions with dethyl maleat
- Tez No: 742068
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZER İLHAN, PROF. DR. EMİN SARIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma sonucunda Dietil Maleat ve guanilhidrazon türevlerinden çıkarak yeni etil 2-(5-oksoimidazolidin-4-il)asetat türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Literatürde olmayan yeni sentezlenen bu bileşiklerin imidazol türevleri olması nedeni ile canlılar için koruyucu ve tedavi edici kimyasal olarak da kullanılacağı düşünülmektedir. İmidazol türevleri genelde biyolojik aktivite gösteren (antibakteriyel, antifungal, antiviral, antitümör ve antiinflamatuar aktiviteler gibi) bileşiklerdir. Bundan dolayı imidazol sentezleri tıb ve ilaç sektöründe her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada piyasada üretimi yapılan, maliyeti ve sentezi ucuz olan aminoguanidin tuzları ile karbonil bileşiklerinden (aldehit/keton) elde edilen guanilhidrazon türevlerinin karbonil bileşikleri ve Dietil Maleat başlangıç maddelerinden çıkarak etil 2-(5-oksoimidazolidin-4-il)asetat türevleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of this study, the synthesis of new ethyl 2-(5-oxoimidazolidin-4-yl)acetate derivatives from Diethyl Maleate and guanylhydrazone derivatives was carried out. Since these newly synthesized compounds, which are not in the literature, are imidazole derivatives, it is thought that they will also be used as protective and therapeutic chemicals for living things. Imidazole derivatives, which generally show biological activity (such as antibacterial, antifungal, antiviral, antitumor and anti-inflammatory activities), play a more important role as imidazole is synthesized from it. In this study, ethyl 2-(5-oxoimidazolidin-4-yl)acetate derivatives were synthesized from the starting materials of aminoguanidine salts and guanylhydrazone derivatives obtained from carbonyl compounds (aldehyde/ketone) and Diethyl Maleate, which are produced in the market, cost and synthesis are cheap.