Talaşlı şekil verme işlemlerinde kullanılan altin kaplamalı ve kaplamasız kademeli matkapların delik delme performanslarının incelenmesi
Analysing the drilling performance of altin coated and uncoated step drill bits in machining
- Tez No: 438936
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kesici takımların kesme performanslarını artırmak ve kesme ömrünü uzatmak talaşlı imalat sektöründe maliyet, zaman ve kalite açısından oldukça önemlidir. Bu amaçla kesici takımlara kaplama yöntemleri ile kaplanmış bir yüzey oluşturup mekanik özelliklerini iyileştirmek, uygulanan başlıca yöntemlerden biridir. Kaplama malzemesinin türü ve kaplama yönteminde elde edilen verim kaplama performansını etkileyen en önemli faktörlerdir. Kaplama yapılan malzemenin sahip olduğu aşınma direnci, aynı malzemeden yapılmış olan bir takım ile aynı performansa sahip olduğu için kaplama yaparak yüksek takım maliyetinden de kazanç sağlamış olunur. Bu tez çalışmasında da kaplama malzemeleri arasında sıkça kullanılan AlTiN kaplamaların aşınma ve kesme performanslarının kaplamalı ve kaplamasız olan takımlarla karşılaştırıldığında maliyet ve performans açısından verdiği sonuçlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Increasing the cutting performance and tool life of cutting tools is priority for machining in terms of time, quality and tooling cost. For this purpose, coating a layer on substrate surface is a major method for increasing the mechanical properties of cutting tools. The type of coating material and the coating efficiency are important factors for coating performance.The wear resistance of substrate has the same wear resistance with the coating material if it is made of the same material. Coating process needs less material than producing the tool from the same material. Therefore coating process has lower cost. In this thesis, the most preferred coating material AlTiN is investigated in terms of wear properties and cutting performances. AlTiN coated and uncoated drill bits are experimentally compared with each other.