Esnek mekan ve mobilya anlayışı içinde dönüşebilirlik
Transformation in understanding of flexible space and furniture
  1. Tez No: 438935
  2. Yazar: ÖZER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR KAPROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Konut, insanların barınma ihtiyaçlarını karşılayan, özel hayatlarını geçirdikleri yaşam alanıdır. Konut, içinde yaşayan kullanıcısına tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği imkânları sunabilmelidir. Sürekli değişen/dönüşen konut ve gelişen çağa paralel yaşam tarzı, konutun tasarımını etkiler. Konut kullanıcısının sahip olduğu kültür, sosyal statü, sosyo-ekonomik durumu, teknolojik imkânlar ve yenilenen malzeme, konut tasarımını etkileyen diğer bir faktördür. Bu bağlamda değişen ve gelişen çağa uyum sağlamaya çalışan konut tasarımında iç mekân kurgusu önceki konutlara göre farklılık göstermektedir. İnsanlık tarihi boyunca, insanın yaşamının vazgeçilmez unsuru olan araç-gereç daima yaşamı kolaylaştırmak için kullanılmıştır. Eylem alanları içinde karşımıza çıkan istasyon olarak tanımlayabileceğimiz, eylem durakları önemli unsurlardır. Bu duraklarda çeşitli donatı elemanları yer alabilmektedir. Yaygın anlayışta ve uygulamada önce konut inşa edilip, konut içindeki mobilyalar mevcut inşa edilen konut ölçülerine göre üretilmekte ve kullanıcının tercihine bırakılmaktadır. Kullanıcının ihtiyaçları paralelinde yeni yaşam gereksinimlerine göre üretilen çok işlevli mobilyalar, sadece kullanıcının ihtiyacına cevap vermez aynı zamanda birden fazla işlevi kapsadığı için alan tasarrufuna da imkân sağlar. Bu bağlamda, mobilya çözümleri tasarlanıp, işlevden tasarıma yönelişte konutun iç ve dış biçimlenişini şekillendirmektedir. Bu çalışmada, mobilyanın birden fazla amaçla kullanımında elde edilen kazanımlar (mekân, malzeme v.b. )belirlenerek, konut tasarımlarına getireceği faydalar tespit edilecek ve çalışmanın sonunda toplanan bu veriler ışığında özgün dönüşebilen mobilya tasarımı yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Housing is the living area that meet people's housing needs and spend their private lives in it. Housing should be able to provide facilities to meet all needs of the people. Constantly, changing / evolving housing and lifestyle changes , affect the design of the houses. Human's culture , social status, socio-economic status, technological facilites and renewable materials are another factors that affect the housing design. Because of the changing and evolving time period , indoor design varies according to previous housing. Throughout human history, tools and equipments which are indispensable elements of human life have always been used to make life easier. Action stations are important issues that can be defined as the stations encountered in the fields of action. There can be various equipment elements at this stations. In common opinion and practice, firstly houses are built then furniture is produced according to buildings measures. It depends on user's preference. Multifunctional furniture that is produced according to new requirements and needs of life, not only respond to the user's needs ; at the same time also provide space savings due to their multiple functions. The indoor and outdoor configuration of the housing is shaped with furniture design and solutions. In this study, advantages (space, materials, etc.) will be cleared which are obtained from the use of more than one purpose furniture. And the benefits for housing design will be determined. Based on these data that are collected at the end of the study, original convertible furniture designs will be made.