Kapitalizm ve mekanda toplumsal pratiklerin dönüşümü: Edirne Alipaşa Çarşısı ve Margi Alışveriş Merkezi örneği
Capitalism and transformation of social practices in space: example of Edirne Alipaşa Bazaar and Margi Shopping Center
  1. Tez No: 438941
  2. Yazar: BİLGE UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Modernleşme ve kapitalizm ile başlayan toplumsal değişme, mekânsal değişmeye neden olmuştur. Mimarlık mesleği, kapitalizmin karlılığını devam ettirmek için gereken stratejilere boyun eğmek durumunda kalmıştır. Bu stratejiler mekânı dönüştürdüğü gibi toplumsal pratikleri de etkilemiştir. Kapitalizmin mekânı dönüştürmesinin temel nedeni sermayenin rekabetçi yapısıdır. Sermaye, emek gücünden arta kalan miktar ile kentlere yatırım yapmıştır. Bu miktar sürekli değişmekte ve mekânı sürekli dönüştürmektedir. Mekân ve zaman soyut hale gelerek yeniden örgütlenmiştir. Oluşan yeni mekânlar kapitalizmin karlılığını arttırmak için tüketim pratikleri üretmiştir. Bu pratikler de tüketim toplumunu meydana getirmiştir. Pratiklerin tüketim toplumu meydana getirme sürecini daha iyi analiz edebilmek için birinci bölümde problem tanımlanmış, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirlenmiştir. İkinci bölümde mekânın toplumsal pratikleri nasıl oluşturduğu Bourdieu'nun öne sürdüğü habitus teriminden yararlanılarak sorgulanmıştır. Modernizmin ve habituslar tarafından üretilen pratikleri düzenleyen kapitalizmin, tarihsel süreç içinde mekânla olan ilişkisine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, kapitalizm ve modernleşmenin mekân ve zamana nasıl soyut nitelik kazandırdığı incelenmiştir. Küreselleşme ve yerelleşme eğilimleri ile ortaya çıkan görüntü mekânlarının toplumu hızlı bir şekilde tüketime yönlendirmesi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Edirne'de tarihi kent çekirdeğinde yer alan Alipaşa Çarşısı ile yeni gelişen kent merkezinde yer alan Margi Alışveriş Merkezi'nin mekândan etkilenen toplumsal pratikleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, tüketim toplumunun mekân aracılığıyla nasıl oluştuğunu göstermektedir. Beşinci bölümünde ise mekânın tüketim pratiklerini nasıl etkilediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The social change starting with modernization and capitalism has led to spatial change. The architectural profession has had to bow down to the strategies needed to sustain the profitability of capitalism. These strategies have transformed the space and also affected the social practices. The competitive nature of the capital is the main reason behind the transformation of space by capitalism. The capital has invested in cities with the remaining amount of labor force. This amount is constantly changing and constantly transforming the space. Space and time were reorganized by becoming abstract. Newly formed spaces have produced consumer practices in order to increase the profitability of capitalism. These practices have brought forth the consumer society. In order to analyze this process better, the problem is defined then; the aim, the scope and the methods of the study are determined in the first section. In the second part, it is questioned how the social practices create the space. The term habitus which was suggested by Bourdieu is used. Over the history, the relationship of capitalism, which arranges the practices made by habitus, and modernizm with the space is touched upon. In the third part, it is examined how the modernization and capitalism bring the nature of abstract concept to space and time. When the globalization and localization trends included to this process, display spaces showed up and the society was directed to consumption much quickly. In the forth part, architectural features of Alipaşa bazaar in the historic core of the city and Margi shopping center located in the newly developed city center of Edirne are compared. This comparision shows how the consumer society occurs through the architectural space. In the conclusion, it is evaluated that how the space affects the consumer practices.