Çalışma yaşamında stres ve stres yönetimi: özel ve kamu üniversitelerinde çalışan akademisyenler üzerine bir araştırma
Stress and stress management at workli̇fe: a research i̇s about academi̇ci̇an work i̇n pri̇vate uni̇versi̇ty and state uni̇versi̇ty
- Tez No: 438998
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışma hayatı olan kişiler genellikle rekabetin, belirsizliğin ve sürekli değişimin hâkim olduğu ortamlarda çalışmaktadırlar. Süreklilik gösteren rekabet, belirsizlik ve değişim ortamında karşılaşılan memnuniyetsizlikler, zaman kısıtı, baskı gibi olumsuzluklar stres kavramını oluşturabilmektedir. Stres yaratan unsurların birçoğu, yöneticilerin kontrol edemeyecekleri özellikte olduğundan, yöneticiler ile çalışanlar bu ortama uyum göstermekte güçlük çekmektedirler. Kendi plan ve programlarını, dış şartların baskısı ile biçimlendirmek zorunda kalan kişiler, büyük stres yaşamaktadırlar. Yaşanan stresin etkileri bireysel olarak özel hayata, örgütsel olarak da çalışma hayatına yansımaktadır. Stres ile stresin sonuçları arasındaki ilişkiyle örgütsel bağlılığı inceleyen pek çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada ise çalışma hayatında stres ve stres yönetimi özel ve kamu üniversitelerinde çalışan akademik personel üzerine konuyla ilgili bir araştırma yapılmıştır. Özel ve kamu üniversitelerinde çalışan öğretim görevlilerinde stres yaratan faktörlerin, öğretim görevlilerinin stresle başa çıkma yöntemlerinin ve maruz kaldıkları stresin iş performanslarına etkisi istatistiksel yöntemler ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Amaçlanan etkilerin ölçülebilmesi ve ifade edilmesi için sırasıyla; frekans dağılımı, ölçeklerin güvenirlik ve geçerlilik testleri, açımlayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da 2015-2016 eğitim-öğretim yılında aktif olan kamu ve özel üniversitelerin meslek yüksekokullarındaki toplam 300 öğretim görevlisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the personnel managers, competition, uncertainty and constant change in environments where they work. Continuous competition encountered in the environment of uncertainty and change raises the pressure stress, dissatisfaction and concepts. Many of the executives stress elements is the property won't be able to control, administrators and employees, is just one of the challenges this shows blend in. Its plans and programmes, with the pressure of external conditions forced people to format, they live in a lot of stress. The effects of stress experienced individual privacy, as reflected in the organizational work life. Relationship between stress with stress results in customers with organizational commitment made a lot of research. In this study, stress and stress management in working life working in private and public universities academic staff made a research on the topic. Special 've academics who study public universities to determine the factors that create stress, methods of coping with stress academics Inc. Effects of stress they are exposed to the business performance is to be determined through statistical. Order to be able to measure the intended effect and expression ; frequency distribution , scale tests of reliability and validity , exploratory factor analysis, correlation analysis , multiple regression analysis was performed .The population of the research constitutes a lecturer in public and private universities in Istanbul. Survey was administered to a total of 300 lecturers.