20. yüzyılda ictihad: Reşid Rızâ, Mustafa Sabri Efendi, Said Nursî örneği
In the 20th century jurisprudence: Rashid Ridâ, Mustafa Sabri Efendi, Said Nursî example
- Tez No: 439004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İctihad, fıkhın dinamizmini koruyan ve din ile hayat arasındaki irtibatı canlı tutan en hayatî müessesedir. Mezheblerin teşekkülü ve tedvini ardından, özellikle hicrî IV. yüzyıl sonrası dönem, ictihad kapısının açık/kapalı olduğu ve dinî düşüncede bir durgunluk yaşanıp yaşanmadığı tartışmalarına konu olmuş bir dönemdir. Bilhassa, İslâm coğrafyasının Batı karşısında maddî planda geri kaldığı ve bir yenilgi psikolojisinin yaygınlık kazandığı zeminde ictihad meselesi, dinin yeniden yorumlanması gibi bir muhteva da kazanmıştır. XX. yüzyılda ictihad, ihya ve tecdid gibi kavramları merkeze alan farklı bakış açıları gelişmiştir. Kimi geleneğe daha fazla vurgu yapan, kimi mezheb ve taklidin ümmeti geri bırakan unsurlar olduğunu savunarak bu yüklerden kurtulunması gerektiği tezini öne çıkaran, kimi de gelenekten tevarüs edilen mirasla asrın gerekleri arasında bir denge arayışı olarak temayüz eden bu yaklaşımları temsil sadedinde çalışmamızda yer verdiğimiz üç ismin görüşleri simgesel önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Ijtihad, jurisprudence protecting the most vital and dynamic institution is holding a live contact between life and religion. After the formation of sects and codification, especially AH IV. century after the period of ijtihad door open / closed and been the subject of a recession that is being experienced in religious thought has not experienced a discussion period. In particular, the Islamic world against the West and the rest of the physical layout of the ground gained widespread practice of ijtihad issue a defeat psychology has gained such a re-interpretation of religious content. XX. th century ijtihad, enliven and concepts centered on different aspects such renewal is developed. Some tradition more emphasis, some sects and mimic the nation back left of the factors arguing that the thesis of the need to get rid of this burden, highlighting, some three we gave our study In the same way represent these approaches have distinguished themselves as a search for balance between the requirements of a century heritage which is inherited from the tradition the name of opinions It is of symbolic importance.