Ebu Hamza Eş-Şari ve hitabetteki yeri
  1. Tez No: 439003
  2. Yazar: MOHAMMAD MOHAMMADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada İslamiyet'te ilk ortaya çıkan Harici mezhebinden ayrılan İbadiyye fırkasının önemli şahsiyet, âlim, hatip ve komutanlarından olan Ebu Hamza'nın hayatı, hitabeleri ve hitabetteki yeri ele alınmış, konu, amaç ve önemi olarak üç başlık altında değerlendirilmesi yapılmıştır. Hicri 128 ve 130'larda ilmi ve siyasi faaliyetlerini sürdüren Ebu Hamza, İbadiyye mezhebinin ilke ve düşüncelerini yaymak ve halkı Emevi iktidarlarına karşı kışkırtmak için her sene hac mevsiminde Mekke'ye gitmiş, vaazlar vermiş ve hutbeler okumuştur. Verdiği vaaz ve hutbelerle büyük insan kitlelerini etkilemiş, ordular kurmuş ve iki büyük şehir olan Mekke ve Medine'yi ele geçirmiştir. Bu şehirlerde üç ay hükümdarlık yapmıştır. Bu süre boyunca halka Hariciler'in sahabiler hakkındaki kanatlarını bir bir bildirmiş ve Emeviler'in hatalarını anlatmıştır. Bunun yanında dinin gerek kıldığı insanı ve ahlakı değerleri anlatmış ve dinin belirlediği cezaları da uygulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines life, ideas, and impressive sermons of Abu Hamza who was an influential figure, religious scholar, preacher, and the military commander of the Ibadiyya sect of the Kharijite madhab. The study consists of three main parts of the analysis of the topic, objectives, and the importance of the topic. Abu Hamza sustained his scholarly and political activities between 128 and 130, and in order to spread the doctrine and thoughts of the Ibadiyya sect and to incite people against the Umayyad authorities, he used to go to Mecca in the pilgrimage season and delivered khutbas and speeches. He influenced a great number of people through his powerful speeches and sermons, established military armies, and even captured the two big cities of Mecca and Medina. Abu Hamza ruled these two cities for three months. During his rulership period, he informed the public about the Kharijites' views and opinions on the Companions of the Prophet and talked about mistakes of the Ummayad Dynasty. In addition to that, he used to enlighten people about religious principles and values, while implementing religious-legal penalties.