Türkiye mobilya sektörünün uluslararası rekabet gücünün incelenmesi
The investigation of international competitiveness of turkish furniture industry
- Tez No: 439030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye mobilya sektörünün uluslararası gücünün değerlendirildiği bu çalışmada, rekabet gücü kavramı çeşitli yönleri ile incelendikten ve irdelendikten sonra rekabet gücü ölçüm yöntemi olarak Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler yöntemi kullanılarak Türkiye'nin mobilya sektöründe sahip olduğu rekabet gücü 2005 – 2015 yılları için hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada, Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından geliştirilen ve Uluslararası Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (Harmonized System) sınıflandırma sistemini temel alan Trade Map veri tabanından yararlanılarak, Türkiye'nin 2005 - 2015 yılları arasındaki mobilya sektörüne ait dış ticaret verileri toplanmıştır. Araştırmada Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTIP) sınıflandırması kullanılmıştır. Bu sınıflandırmaya göre GTIP 94 mobilya sektörü (9405 ve 9406 hariç) ve bunun 12 haneli alt sektörlerinin 10 yıllık dönem itibariyle, Balassa'nın Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (AKÜ) yöntemi ile AKÜ değerleri hesaplanarak sektörün rekabet gücü belirlenmiştir. Elde edilen veriler ile Türkiye'nin bu sektördeki rekabet gücü analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'nin mobilya sektöründe genel olarak rekabet gücünün yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, focusing on the international power of the Turkish furniture industry, first discusses and examines various aspects of the concept of competitive power, and then calculates and assesses the competitive power of the Turkish furniture industry between 2005 and 2015, using the Revealed Comparative Advantages method to measure the competitive power. Foreign trade data related to the furniture industry between 2005 and 2015 were collected from the Trade Map database, which is developed by the International Trade Center and based on the Harmonized System classification. For the purpose of this study, Harmonized System (HS) classification was used. Based on this classification, the competitive power of furniture industry (HS Code 94, excluding 9405 and 9406) and its 12 subclasses were assessed for a period of ten years by means of Balassa's Revealed Comparative Advantages method. Turkey's competitive power in this sector was analyzed, based on the data obtained. The findings suggest that Turkey's competitive power is high with regard to the furniture industry in general terms.