Türkiye tekstil sektöründe uluslararası rekabet gücünün açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of international competitiveness in Turkey's textile sector with the method of revealed comparative advantages
  1. Tez No: 439031
  2. Yazar: SAFİYE ÇÖP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisi ile dünyadaki ekonomik, teknolojik ve politik değişimler beraberinde rekabet gücünde hızlı değişikliklere sebep olabilmektedir. İletişim ağının dünyada bu kadar geniş olması, bilginin saniyeler içinde tüm dünyaya yayılması rekabet gücündeki değişim hızını her geçen gün daha da arttırmaktadır. Ülkeler rekabet gücü kazanmak, korumak, geliştirebilmek için yoğun çaba harcamaktadır. Gelişmekte olan, az gelişmiş ve dünya ekonomisinde büyük paya sahip olan gelişmiş ülkeler rekabet güçlerini artırmak ve sürdürebilir kılmak için çeşitli yollar aramakta ve stratejiler geliştirmektedir. Türkiye'de dünyada daha büyük bir yere sahip olmak, toplumun refah seviyesini yükseltmek ve ekonomik büyümeyi elde edebilmek için tüm sektörlerde rakipleri karşısında rekabet gücünü arttırmayı istemektedir. Türkiye'de imalat sanayiinde büyük paya sahip olan tekstil sektörü içinde bu geçerlidir. Türkiye'nin artan tekstil rekabeti karşısında rekabet gücünü artırması sektörün geleceği açısından yüksek önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) yöntemi kullanılarak Türkiye'de tekstil alt sektörlerinin sahip olduğu rekabet gücünün 2006 – 2015 yılları arasındaki durumunun değerlendirilmesini yapmaktır. Çalışmada Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından geliştirilen ve Uluslararası Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (Harmonized System GTİP) sınıflandırma sistemini temel alan Trade Map veritabanından yararlanılarak, Türkiye'nin 2006 - 2015 yılları arasındaki tekstil sektörüne ait ithalat ve ihracat verileri toplanmıştır. Veriler AKÜ yöntemi ile halı ürünleri hariç tekstil sektörüne ait tüm alt sektörleri çalışma çerçevesindeki 10 yıllık dönem için hesaplanmıştır. Elde edilen indeksler ile Türkiye'nin tekstil sektörüne ait alt sektörlerin rekabet gücü ortaya konulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre 90 alt sektörden 33'ünde rekabet gücünün yüksek, 18'inde rekabet gücü sınırda ve 38 sektörde ise rekabet gücü düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the economical,technological and political changes have caused to quick changes along the competitive power with the effect of globalization.That the communication network is so broad in the world and an information spreads to whole world in a second has been increasing the rate of change in the competitive power day by day.The countries have been still making a hard effort in order to win,protect and improve the competitive power. The countries which are ever-developing, underdeveloped and the developed ones having the major cut in the world economy have been looking for different ways and developing strategies to improve and sustain the competitive power. Turkey also wants to improve its competitive power in the whole markets against its competitors to have a larger place in the world, increase the welfare level and acquire an economic growth each passing day. It's valid for the textile sector that has a big share in manufacturing industry in Turkey. That Turkey improves its competitive power against the increasing competition in textile sector is essential for the future of the sector. The aim of the prepared study is to evaluate the situation of the competitive power between the years of 2006-2015 that has the textile sub-sectors in Turkey by using the method of Revealed Comparative Advantages. The data of Turkey's import-export that belong to textile sector between the years of 2006-2015 have been collected by making use of the database of Trade Map that base on the classification system of Harmonized System GTIP and ITC in the study. The data have calculated one by one for the decennium in the framework of all the sub-sectors except for the method of AKU and the carpet belonging to textile sector. The acquired indices and the competitive power of sub-sectors belonging to Turkey's textile sector have been put forward. According to the research findings, it's been reached the information that33 out of90sub-sectors are competitive, 18 of them are border on competitiveness and 38 of them have low competitive power.