Accidentally seen: A case study on the 2014 Ermenek mine disaster and its media representation
Kazara görülen: Ermenek'te 2014 yılında meydana gelen maden faciası ve medyadaki temsili üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 439094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
28 Ekim 2014 tarihi öğle saatlerinde Karaman iline bağlı küçük bir ilçe olan Ermenek'te on sekiz madencinin ölümü ile sonuçlanan bir maden faciası meydana gelmiştir. Meydana geldikten sonra facia medya tarafından çeşitli söylem ve temsil biçimleri ile bir medya olayı olarak inşa edilmiş ve uzak ötekiler olan izlerkitleye medya dolayımıyla getirilmiştir. Ermenek ulusal medya tarafından bu facia ile görünür kılınmış, belli bir süre canlı yayınların ve ana haber bültenlerinin ana konusu olmuş ve hatta bu görünür olmanın sonucu olarak bölgeye çeşitli yardımlar götürülmüş ve yardım faaliyetlerinde bulunulmuştur. Bu çalışmanın hedeflediği şey Ermenek maden faciasının meydana gelmesinin ardından haber söyleminde nasıl temsil edildiği ve bu temsil stratejilerinin facianın deneyimlenmesinde ve sonrasında yaşanan süreçler üzerinde nasıl etkileri olduğunu araştırmaktır. Bu amaçla çalışma 'kazayla görülme' durumunu sorunsallaştırmakta ve bunu dört temel bölüm üzerinden yapmaktadır. Tartışma, biri haber analizi ve ötekisi faciadan etkilenen aileler ile sağ kurtulan işçilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlardan oluşmak üzere iki metodolojik çerçeveden yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the afternoon of October, 28, 2014 a mine disaster occurred in Ermenek which is a small district of Karaman province which was resulted in death of eighteen miners. Following its occurrence, the mine disaster was constructed as a media event and it was brought to audiences as distant others with certain discourses and representation strategies. Ermenek was made visible with this disaster, it became the main topic of live broadcasts and main news bulletins for a while and in fact several aids and aid campaigns were organized to the region 'thanks to' this visibility. Here this study aims to investigate how the mine disaster was represented in news discourse following its occurrence and what effects those representations had both on experiencing the disaster and also in the process afterwards. For this purpose, the thesis problematizes the situation of 'being visible with the disaster' and claims that visibility does not always function for the good of the lower classes. The analysis is made in four main chapters and the discussion benefits from two methodological frames, one of which is news analysis and the other is semi-structured interviews conducted with the families as well as with some of the surviving miners who are regarded as the sufferers of the disaster.