Can China replace the US as a new hegemon? The impact of the energy security in China's hegemonic potential
Çin yeni hegemon olarak ABD'in yerine geçebilir mi? Enerji güvenliğinin Çin'in hegemonik potansiyaline etkisi
- Tez No: 439095
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma mevcut dünya sisteminde yükselen gücün etkisiyle gerçekleşen hegemonik 'değişim' olasılığını araştırıyor. Tezin en önemli hedefi Çin'in ekonomik gücünün ideolojik ve politik güce çevirme çabalarını göstermektir. Tez Gramsci'nin hegemonya, 'transformismo' ve 'tarihsel blok' kavramlarını kullanıyor. Tez üç bir-biriyle bağlı kısımdan ibarettir. İlk kısım teorik açıklamalar; ikincisi Çinin ideolojik alternatifi; üçüncü ise bu araştırmaların enerji güvenliği çerçevesinde incelenmesidir. Tezde Çin'in enerji güvenliğini etkileyen hegemonik 'zincirlerin' fırsata dönüştürülerek farklı bölgelere giriş için 'bahane' gibi kulanılması gösterilecektir. Son olarak, bu çalışma, Çin'in hegemonik sistem kuracak kadar güçlü olmamasına rağmen, yapısal değişim sağlamakta büyük etkide bulunduğunu vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the possibility of 'change' in the current world structure initiated by the rising power. The aim of the thesis is to demonstrate that China wants to be a hegemonic power through spreading its influence on societal and political domains supported by the economic might. Accordingly, it emphasizes the historical continuum of the same target, regardless of the changes in narrative and strategies followed by different governments. The thesis will use Gramscian approach of 'hegemony', as well as 'transformismo' and 'historic bloc' notions. The analysis consists of three intermingled circles – theoretical evaluation of the conceptions; the development of China's ideological alternative; and the application of this research on the energy security spectrum. This thesis delineates the obstacles and opportunities of hegemonic 'chains' and emphasizes the utilization of energy concern as a 'pretext' for entering into the regions out of adequate hegemonic control. The thesis concludes by arguing that China is not yet in a powerful position to realize a hegemonic transition which it wants. Nevertheless, there are signs that if China is successful in establishing its hegemony it is likely to be, if not the only, but one of the hegemonic systems bringing 'transition' to the current world order.