Experiences of students with disabilities in an English language teacher education program: A case study on pre-service teachers with visual impairments
Engelli öğrencilerin bir İngiliz dili öğretmen yetiştirme programındaki deneyimleri: Görme özrü olan öğretmen adayları üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 439093
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇINARBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu nitel durum çalışmasında, İngilizce öğretmenliği öğretmen yetiştirme programındaki görme engelli öğretmen adaylarının deneyimleri kapsayıcı uygulamalar, erişilebilirlik, ihtiyaçların karşılanması ve kurumsal konular açısından araştırılmıştır. Bu çalışmaya iki görme engelli öğretmen adayı, dört öğretim elemanı, altı öğrenci ve üç yönetici katılmıştır.Bu çalışmada veri bireysel ve grup görüşmeleri, gözlemler, yansıtıcı günceler ve belgeler yoluyla toplanmıştır. Toplanan veri MAXQDA programı kullanılarak nitel olarak analiz edilmiş. Veri analizi sonucunda“öğretmenin tanımı”,“kapsayıcı uygulamalar”,“engelliliğe karşı tutumlar”ve“kurumsal konular”tema olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan öğretim elemanlarının görme engelli öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine uygun adaylar olmadığını düşündükleri saptanmıştır. Eğer görme engelli öğretmen adayları öğretmenlik mesleğini icra edecekseler, Görme Engelliler Okulunun bu adaylar için en uygun yer olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, görme engelli öğrenciler ulaşım konusunda ve akademik etkinliklerde erişilebilirlik problemleri yaşamaktadır, ve çalışmaya katılan öğretim elemanlarının bu öğrencilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığı saptanmıştır. Bu nedenle, bu çalışmadaki öğretim elemanları görme engelli öğrencilerin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceklerini öğrenebilmek için mesleki gelişim programlarına ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın yapıldığı üniversitede Yüksek Öğretim Kurulu'nun engelli öğrenciler konusundaki kural ve yürütmelikleri takip ettiği gözlenirken, yöneticiler ekonomik yaptırımların olmaması durumunda, engelli öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için her hangi bir uygulama yapılmayacağını belirtmişlerdir. Son olarak, çalışmaya katılan öğrencilerin ise engellilik durumunun getirdiği zorlukların farkında oldukları ve görme engelli öğretmen adaylarına empati duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study aimed to explore the experiences of two pre-service teachers with visual impairments in an English language teaching teacher education program in terms of inclusive practices, accessibility, need accommodation, and institutional issues.Two pre-service teachers with visual impairments, four teacher educators, six peers, and three administrators participated in this study. The data were collected through individual and focus group interviews, observations, reflective journals, and documents. The qualitative analysis of data was done with the utilization of MAXQDA software. The themes“definition of a teacher”,“inclusive practices”,“attitudes to disability”, and“institutional issues”emerged from the data analysis. This study found that pre-service teachers with visual impairments are not considered to fit in the language teaching profession by teacher educators, and if they are to be in the teaching profession, they are expected to work at School for the Blind. In addition, the pre-service teachers with visual impairments experience accessibility issues in transportation and curricular activities, and the teacher educators in this study could not fully accommodate the needs of the pre-service teachers with visual impairments. Thus, teacher educators need professional development programs to learn how to accommodate the needs of the pre-service teachers with visual impairments. Besides, the institution in which this research study was conducted only followed the regulations of the Council of Higher Education, and the administrators stated if there were not the likelihood of economic sanctions, the institution would not provide any additional accommodation for students with disabilities. Finally, the study revealed that the peers were aware of the challenges linked to disability and they had empathy for the pre-service teachers with visual impairments.