Neural correlates of equilibrium selection in signaling games
Sinyalleme oyunlarında denge seçimin nöral bağlantıları
  1. Tez No: 439136
  2. Yazar: GAYE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Denge seçim kavramı, iktisat biliminde multidisipliner araştırma alanlarının gelişmesiyle gelecek vaat eden araştırma konularından biri haline gelmiştir. Bu farklı alanlar, çoklu denge içeren oyunlarda iktisadi aktörlerin denge seçim sürecindeki karar alma süreçlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak iktisat bilimini bir adım daha ileri taşımıştır. Buradan hareketle, bu çalışmada yapılan deneylerde oyun modellerinde denge seçim sürecini daha iyi açıklamak amaçlanmıştır. Bu deneyler büyük ölçüde Drouvelis ve diğerleri (2012) tarafından yürütülen deneylere dayanmaktadır. Fakat çalışmanın temel katkısı katılımcıların oyun sırasındaki davranışlarının nöral bağlantılarının saptanmasıdır. Bu bağlamda, Kızıl Ötesine Yakın Spektroskopi (fNIR) methodu kullanılarak, farklı şartlar altında (bilinen öncel inançlar ya da bilinmeyen öncel inançlar) çoklu denge içeren bir sinyalleme oyunu (Z-Tree yazılımı tarafından modellenmiştir) oynayan katılımcıların beyin aktivasyonları ölçülmüştür. Verili ölçümlere göre farklı şartlar altında katılımcıların denge seçim sürecindeki davranışlarına karşılık gelen beyin aktivasyonları analiz edilmiştir. Davranışsal bulgular, katılımcıların farklı şartlar altında farklı dengelere yakınsamaya eğilimli olduklarını göstermektedir. Buna ek olarak, fNIR sonuçları sağ Dorsolateral Prefrontal Korteks ve Sağ Dorsomedial Prefrontal Korteks bölgelerinde katılımcıların farklı şartlar altındaki beyin aktivasyonlarında önemli değişimler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of equilibrium selection is a very promising research area in economics as the science of economics has taken the advantage of multidisciplinary studies. These different fields can take economics discipline a step further in its effort to understand decision-making process of economic agents with multiple equilibria. In line with this, we conduct an experiment to shed more light on equilibrium selection in game models. To a large extent, this experiment is based on the research conducted by Drouvelis et al. (2012). Our contribution, on the other hand, lies in that we try to uncover neural correlates of participants' behavior during the game. In this context, participants' brain activities are measured using Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIR) method while they are playing a signaling game with two separating equilibria under two distinct conditions (known prior beliefs vs unknown common prior beliefs). We analyze participants' brain activities corresponding to their responses in equilibrium selection process under these different conditions. The behavioral findings of our experiment illustrate that actions of participants are inclined to converge to different equilibrium under different conditions. Furthermore, fNIR results demonstrate that there are significant and different brain activations in right Dorsolateral Prefrontal Cortex and right Dorsomedial Prefrontal Cortex depending on the conditions.