Social conservatism and voting behavior in Turkey: A comparative study on AKP and CHP voters
Türkiye'de sosyal muhafazakarlık ve oy verme davranışı: AKP ve CHP seçmenleri üzerinde karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 439135
  2. Yazar: NEZİH ONUR KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, Türkiye'de sosyal muhafazakarlık ve oy verme davranışı arasındaki ilişki incelenecektir. World Values Survey (WVS) araştırmasının 2011 Türkiye verileri kullanılarak söz konusu ilişki gösterilecektir. Bu tezde sosyal muhafazakarlık aile, din, düzen ve yabancı-öteki korkusundan oluşan bir ideoloji olarak değerlendirilecektir. Akademik literatürde sosyal muhafazakarlığın Türkiye'de sağ partiler tarafından temsil edildiği ifade edilmektedir. Söz konusu partiler 1980'den bu yana sekülerler ve dindar-muhafazakarlar arasındaki sosyal ayrıma atıf yaparak seçimlerde etkili olmaktadırlar. Bu anlamda, özellikle AKP döneminde pek çok analist muhafazakar seçmenlerin çoğunluğunun AKP'ye oy verme eğilimi içinde olduğunu ve bunun AKP'nin süregelen seçim başarını açıkladığını düşünmektedir. Ancak, muhafazakar değerlerin sekülerleri de kapsayacak bir biçimde tüm toplumda yaygın olduğu düşünüldüğünde, sosyal muhafazakarlığın sadece AKP seçmenlerine özgü olmadığı iddia edilebilmektedir. Bu tezde, oy verme davranışı ve sosyal muhafazakarlık arasındaki ilişki WVS verileri kullanılarak araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The present thesis intends to analyze the relationship between social conservatism and voting behavior in Turkey. The relationship is going to be demonstrated in using World Values Survey (WVS) 2011 Turkey data. Social conservatism is going to be conceptualized as an ideology that consists of four dimensions, namely; family, religion, order, and intolerance in the thesis. It is widely known that social conservatism has been presented by right-wing parties in Turkey. Since 1980s, these parties have been influential in elections. In this regard, particularly in the period of AKP rule, many analysts consider that the majority of conservative voters have been inclined to vote for AKP and it explains the continuity of AKP's electoral success. However, it can be argued that social conservatism is not exclusive to AKP voters, while conservative values are prevalent throughout Turkish society even including CHP voters. In this thesis, the relationship between voting behavior and social conservatism is going to be investigated by using WVS data.