Relationship between perceived partner responsiveness and work engagement
Algılanan partner duyarlılığı ve iş bağlılığı ilişkisi
  1. Tez No: 439144
  2. Yazar: ONUR CEM DOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yetişkinlikte keşfetme davranışının en önemli alanlarından biri iş yaşantısıdır ve onların işlerine ne kadar bağlı oldukları, üretkenlik ve uzmanlık seviyelerini belirler. İş bağlılığıyla ilgili önemli faktörlerden biri, kişinin partnerini anlayışlı, onaylayıcı, ve ilgili olarak algılaması diye de tanımlanan, algılanan partner duyarlılığıdır. Bağlanma kuramının yaşam boyu gelişim perspektifinden yola çıkan bu çalışmada, iş bağlılığı ve algılanan partner duyarlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların algılanan partner duyarlılığının, bir sonraki gündeki iş bağlılığıyla olumlu yönde ilişkili olacağı hipotez edilmiştir. Bu hipotez çift gelirli, evli Türk örneklemiyle test edilmiştir. 3 haftalık günlük çift verisi, günlerin çiftler altında kümelendiği, çokdüzeyli model analiziyle test edilmiştir. Sonuçlar, algılanan partner duyarlılığının, sadece erkekler için, ertesi günün iş bağlılığıyla olumlu yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, bu değişkenler arasında, aynı günün değerleri alındığında, her iki cinsiyet için de olumlu yönde bir ilişkili bulunmuş, ancak iş bağlılığıyla bir sonraki günün algılanan partner duyarlılığı arasında, her iki cinsiyet için de anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main area of exploration is the work life for adults and the extent to which adults are engaged in their works, determines their level of productiveness and mastery. One of the important factors related to work engagement is perceived partner responsiveness, which is defined as one's perception of his/her partner as understanding, validating, and caring. Motivated by the lifespan development perspective of the attachment theory, it was aimed to examine the relation between work engagement and perceived partner responsiveness in the current study. It was hypothesized that perceived partner responsiveness will be positively related to participants' work engagement behaviors on the next day. This hypothesis is tested with dual earner married couples in a Turkish sample. Three weeks of daily dyadic data is analyzed in a multilevel model for the current hypothesis where the days are nested under couples. The results showed that perceived partner responsiveness is beneficial on next day's work engagement only for men but not for women. Moreover, the variables for the same day were related to each other for both genders but work engagement and next day's perceived partner responsiveness is not significantly related for neither of genders.