A study on McGinn's mysterianism
McGinn gizemciliği üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 439143
  2. Yazar: SENA IŞIKGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma beden-zihin problemi açısından McGinn gizemciliğini ayrıntılı olarak ele almaktadır. McGinn, beden-zihin probleminin çözümü üzerine geliştirdiği hipotezini 'transandantal natüralizm' olarak tanımlar. Transandantal natüralizm hipotezine bir takım itirazlar bulunmaktadır ve bu çalışmada söz konusu itirazlar ayrıntılı bir biçimde ele alınıp incelenecektir. McGinn'in hipotezi bir yandan bu eleştirilere verdiği cevaplar açısından bir dereceye kadar tutarlı ve akla yatkın görünürken, diğer yandan onun da problemli olduğu yanlar bulunmaktadır. Ve bu tez McGinn'in gizemciliğinin hem akla yatkın, hem de problemli yanlarını açıkça göstermek amacıyla yapılmış bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses in detail McGinn's mysterianism with respect to the mind-body problem. McGinn calls his hypothesis, which is formulated for the solution of this problem, 'transcendental naturalism'. There are some objections to McGinn's transcendental naturalism, and they will be analyzed in this thesis in detail. While McGinn's hypothesis seems to be consistent and reasonable to some extent with respect to its replies to these criticisms; it has some problematic aspects as well. And this thesis will be written to show both the reasonable and the problematic sides of McGinn's mysterianism.