Predictors of burnout among foreign language instructors
Yabancı dil okutmanlarında tükenmişliğin yordayıcıları
  1. Tez No: 439167
  2. Yazar: BİRCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil okutmanlarında tükenmişliğin yordayıcılarını incelemektir. Romantik ilişki doyumu, yaş, ders yükü, algılanan ders yükü, maddi gelir düzeyinden tatmin ve çocuk sahibi olup olmama bağımsız değişkenlerinin yabancı dil okutmanlarında tükenmişliği ne derece yordadığı araştırılmıştır. Çalışmaya, Ankara ilinde devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde çalışmakta olan iki yüz otuz dört yabancı dil okutmanı katılmıştır. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Hendrick İlişki Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Betimsel ve çıkarımsal istatistik analizleri SPSS 22 kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, yabancı dil okutmanlarında tükenmişliğin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı alt boyutlarının romantik ilişki doyumu, yaş, ders yükü, algılanan ders yükü, maddi gelir düzeyinden tatmin ve çocuk sahibi olup olmama değişkenleri tarafından anlamlı derecelerde yordandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the predictors of foreign language instructors' burnout levels. More specifically, it aims to examine whether romantic relationship satisfaction, age, course load, perception of course load, satisfaction with income and parental status could predict instructors' burnout. Two hundred thirty four foreign language instructors working at state and private universities in Ankara participated in this study. The data were collected through a personal information sheet, Maslach Burnout Inventory and Hendrick's Relationship Assessment Scale. Descriptive and inferential analyses were conducted using SPSS 22. Results of the present study indicated that emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment levels of foreign language instructors could be significantly predicted by their romantic relationship satisfaction, age, course load, perception of course load, satisfaction with income and parental status to a certain extent.