Combating climate change: Critical evaluation of climate change action plans on urban scale
İklim değişikliği ile mücadele: Kent ölçeğindeki iklim değişikliği eylem planlarının eleştirel değerlendirilmesi
- Tez No: 439168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İklim değişikliği ve küresel ısınma insanlık tarihinin yaşadığı en yıkıcı felaketlerden biri haline gelme dönme potansiyeline sahip. İklim değişikliğinin bazı yıkıcı etkileri hali hazırda gözlemlenebilmektedir. Günümüzde bu problemin çözümü için uluslararası ve ulusal düzeyde çabalar sürmekte. Bazı istisnai örnekleri haricinde, henüz bu çabaların başarılı küresel sonuçlar getirdiğini söylemek oldukça zor. Şehirleri hem uyum hem de emisyon azaltma eylemleri için önemi gittikçe artan bir pozisyona sahiptir. Mevcut tüketim alışkanlıkları ve sera gazı emisyonu seviyeleri düşünüldüğünde, kentler bu sorunun önemli bir parçasıdır. Diğer yandan, sundukları birçok fırsat sebebiyle kentler bu sorunun çözümü olma potansiyeline de sahip. İklim değişikliği politikaları tarihinde tartışmaların genellikle ulusal taahhütler üzerinde yoğunlaştığı gözlemlenebilir. Ancak, kent ölçeğinde etkili bir eylem gerçekleşmeden devletlerin bu hedeflere ulaşmalarının mümkün olmadığı belirtilmelidir. Bu araştırmada kent ölçeğindeki iklim eylem planları ayrıntılı olarak incelenecektir. İklim değişikliği eylem planları, bu fenomen ile mücadele etmek için gereken belirli politika ve aktiviteleri içeren çerçeve dokümanlardır. Bu planlama aktivitesi sürecini değerlendirebilmek için, iklim değişikliği eylem planlarının hazırlanmasına yönelik olarak belirlenen uluslararası standartlar araştırılacaktır. Bu çalışma Şikago İklim Eylem planının belirlenen uluslararası standartlar doğrultusunda değerlendirilmesini kapsayacaktır. Temel örnek incelemesi olarak ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı İklim Eylem Planı'nın değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu araştırmanın önemi, dört yıl önce yürürlüğe girmiş olan bu planın başarılı yanları ve zayıflıklarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change and global warming have potential to evolve into one of the most devastating catastrophes in the history of humankind. Several devastating effects of climate change are already visible. Currently, there are both international and national efforts going on for the solution of this problem. Leaving some exceptional cases out of the topic, it is hard to say any of these actions lead to successful global results yet. Urban areas have increasingly important position in both adaptation and mitigation activities. With current consumption habits and greenhouse gases emission levels, cities are vital part of this problem. Besides, for several opportunities they provide, cities have potential to be solution of this problem as well. Although discussions are generally concentrated on national commitments and targets, it can be argued that it is not possible to achieve these targets without effective city level action. This research will be elaborated on climate change action plans at urban scale. Climate change action plans, are framework documents which outline the specific policies and activities to deal with this phenomenon. In order to evaluate climate change action planning process, international guidelines for preparing climate change action plans will be researched. The study will involve the assessment of Chicago Climate Action Plan with regard to determined international guidelines. Case study of this research will be the assessment of Gaziantep Municipality's Climate Action Plan. The importance of this research is to reveal successes and weaknesses of this plan, which entered into force four years ago.