Income groups and inflation in Turkey
Türkiye'de gelir grupları ve enflasyon
  1. Tez No: 439169
  2. Yazar: FATİH AKÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Resmi enflasyon rakamları bir ekonomideki tipik (temsili) bir hanehalkının enflasyonunu göstermektedir. Ancak her hanehalkı demografik özelliklerine ve gelirine göre değişen tüketim davranışı ve kalıbına sahiptir. Yapısal problemler, yakınsama süreci ve gelir eşitsizliğinden dolayı gelişmekte olan ülkelerde göreli fiyat oynaklığı ve hanehalkları arasında tüketici kalemlerinin ağırlık ayrışması belirgindir. Bu nedenle, hanehalkları arasında maruz kalınan enflasyon farklılıkları gelişmekte olan ülkelerde daha belirgindir. Biz bu tezde Türkiye'de son on iki yılda farklı gelir ve demografik grupları arasındaki enflasyon farklarını TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı Bütçe Anketi (HBA) ve tüketici fiyat verisini kullanarak analiz ediyoruz. Türkiye'de fakir hanehalklarının zengin hanehalklarına kıyasla ortalamada daha yüksek enflasyona maruz kaldıklarını bulgulanmıştır. Sık görülen arz şoklarından dolayı enflasyon farkının zaman içindeki oynaklığı ise oldukça yüksektir. Daha önemlisi, hanehalkları arasındaki gelir farkı açıldıkça maruz kalınan enflasyon farkı da artmaktadır. Enflasyon farkını arttıran harcama kalemleri ekmek ve tahıllar, sebze, tütün ürünleri, kira ve katı yakıtlar iken enflasyon farkını azaltan kalemler otomobil, akaryakıt ve hizmet kalemlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, fakir hanehalklarının enflasyonu gıda fiyatlarına gelen şoklara daha duyarlıyken zengin hanehalkları enflasyonunun döviz kuru ve ithalat fiyat değişimlerine daha duyarlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Official inflation figures represent the inflation of a typical (representative) household in an economy. However, each household has its own consumption behavior and pattern, which depends on demographic characteristics and the income. Relative price variability and the weight divergence of consumer items across households are high in the developing countries due to structural problems, convergence process and income inequality. Therefore, inflation exposure differential across households is more pronounced in the developing countries. We analyze inflation differentials across income and demographic groups in Turkey over the last 12 years by using Household Budget Survey (HBS) and consumer price data of TurkStat. We find that poor households are exposed to higher inflation than rich households on average in Turkey. Inflation exposure differentials are highly volatile due to frequent supply shocks. More importantly, as income gap widens, inflation inequality across households increases. While main upside contributors to inflation differential are bread and cereals, vegetables, tobacco products, rent and solid fuels, main downside contributors are automobile, motor fuel products and services. Moreover, we conclude that the inflation of poor households is more sensitive to shocks to food prices, while that of rich households is more sensitive to exchange rate and import price changes in Turkey.