Conceptual change and scientific progress in genetics
Genetikte kavramsal değişim ve bilimsel ilerleme
  1. Tez No: 439186
  2. Yazar: GÖKHAN AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tezde gen merkezci perspektifin tarihsel kökenleri ve güncel durumu değerlendirilmektedir. Gen merkezcilik, fenotiplerin açıklanmasında genleri vurgulanmasıyla karakterize edilen bir yaklaşımdır. Gen merkezci perspektif, genlerin organizmayı belirleyen enformasyonu taşıması üzerine temelendirilmiştir. Biyolojide kullanıldığı biçimiyle enformasyon kavramı sorunludur. Gen merkezcilik sorunlu bir enformasyon kavramıyla temellendirilemez. Gen merkezciliğin asıl kuvveti, enformasyon kavramına dayanan temel bir kuramdan ziyade, genetik analizin tarihsel olarak, biyolojik görüngüleri irdelemek için başarılı bir yöntem sunmasından kaynaklanır. Genetik analizin yetersiz kaldığı karmaşık fenotipler ve bunların genetik temelleri, gen merkezciliğin sınırlarının nasıl aşılacağı konusunda ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the historical origins and the contemporary status of the gene centric perspective is evaluated. Gene centrism is a viewpoint which is characterized by the emphasis on genes in the explanation of phenotypes. Gene centric perspective has been defended on the grounds that only genes bear information that specifies organisms. The information concept, as it is used in biology, is problematic. Gene centrism cannot be grounded on a problematic concept of information. The real power of gene centrism depends on the success of genetic analysis as a method for investigating biological phenomena, rather than a fundamental theory based on the concept of information. Complex phenoptypes and their genetic bases, for which genetic analysis reaches its limit, provide clues for how the limits of gene centrism would be transgressed.