Use and perception of urban space by the upper-middle class in the 'Rezidans' in Ankara as an outcome of created demand
Ankara'da 'Rezidans'larda yaşayan orta-üst sınıfın yaratılmış talep olarak kent mekânı kullanımı ve algısı
  1. Tez No: 439187
  2. Yazar: FEHİME ŞEBNEM SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Kentsel teorilerin de vurguladığı üzere, günümüzde kent mekânı, değişim değerinin etkisiyle kapitalizm tarafından üretilmektedir. Bu durum Ankara için de geçerlidir; son yirmi-otuz yıldır Ankara'nın kentsel dokusunda hissedilir değişiklikler olmuştur. Bu uygulama kentsel eşitsizliği yaratmakta ve derinleştirmekte, aynı zamanda kent hakkını zedelemektedir. Bu doğrultuda kentlilik teorileri, bu biçimde üretilen kentsel mekanlarda yeni bir kentlilik algısının oluştuğundan söz eder. Yeni kentsel oluşumlar arasında, Türkçe'de“rezidans”olarak adlandırılmaya başlayan lüks konutların inşası göze çarpmaktadır. Kent mekânının kapitalist politikalar tarafından üretildiğinin yanı sıra, problemin aşağıdan yukarıya doğru olan kısmı, başka bir deyişle, mekanın toplumsal olarak üretildiği göz önüne alınarak, mekânın kullanıcılarının bu yöndeki rıza ve taleplerinin belirlenmesi için, bu tür konutların tercih nedeni olabilecek mekân kullanımı, algısı ile kentlilik algısı araştırılmıştır. Bu alanlarda yaşayanlarla ve politika üreten konumundaki kesimle yapılan toplam 35 görüşme, mekân kullanımı üzerinden tanımlanan kentlilik algısının tüketime dayalı boş zaman faaliyeti olarak üretildiğini ve güvenlik ve homojenlik endişeleriyle şekillendiğini göstermektedir. Bulgular, bazı çelişkili konumlarla da olsa kentsel değişimlerin genel olarak kabul gördüğüne işaret etmektedir. Yerleşik hale gelmiş kentsel anlayışın yıkılması için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, urban space is produced by capitalist policies driven by exchange value, as suggested by urban theories. Ankara is no exception; its urban setting has changed considerably through several decades. This practice creates and consolidates urban inequality and hampers the right to the city. In this line, theories on urbanity suggest a new perception of urbanity within the urban space thus produced. Within the course of urban developments, the urban space in Ankara has been altered with the construction of luxury residential areas called“rezidans”in Turkish. Having regard to the definite influence of capitalist policies, the bottom-up side of the problem with regard to the theory that space is a social product, the consent and demand from the users of space have been explored in order to comprehend the production of space led by perception and use of space as well as perception of urbanity of the residents. With this approach, a total of 35 interviews were held with residents of these areas and professionals. Findings of the interviews revealed perception of urbanity which is identified via patterns of use of space and demonstrated through consumption-based leisure with security and homogeneity concerns. The findings indicate overall consent for the new urban developments with a number of conflictual positions. Suggestions to overcome the established consent to urban understanding have been provided.