Living with breast cancer: Policy practices and recommendations
Meme kanseriyle yaşamak: Politika pratikleri ve önerileri
  1. Tez No: 439185
  2. Yazar: HAZAL ERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezin temel amacı meme kanserli kadınların ve bakım sağlayanların deneyimlerini, problemlerini ve ihtiyaçlarını anlamaktır. Aynı zamanda onların yaşam ve bakım kalitelerini iyileştirmeye yönelik kanıta dayalı sağlık ve sosyal politika önerilerinde bulunulacaktır. Bu amaçlarla, farklı ülkelerin ve Türkiye'nin kanser ile alakalı güncel sağlık ve sosyal politika uygulamaları incelenmiş ve bu ülkeler İnsani Gelişmişlik Endeksi'ndeki sıralamalarına göre dört farklı başlık altında gruplandırılmıştır. Aynı şekilde, Ankara ve İzmir'de 16 meme kanserli kadın, 7 bakım sağlayan ve 4 onkoloji uzmanı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma meme kanserinin hastalar ve bakım sağlayanlar üzerindeki fiziksel, psikolojik, ekonomik ve ailesel etkilerini ortaya çıkartmıştır. Bunlarla birlikte meme kanserli kadınların ve bakım sağlayanların yaşam ve bakım kalitelerini olumsuz yönde etkileyen birçok kurumsal eksiklikler de bulunmaktadır. Saha çalışması bulgularına ve farklı ülkelerin güncel kanser politikaları analizine dayanarak, bu tez kanıta dayalı sağlık ve sosyal politika önerilerinde bulunmaktadır. Bu öneriler şunlardır: Kişiselleştirilmiş tedavi, ev işleri ve yemek için düzenli destek, ulusal taşıma sistemi, hasta ve bakım sağlayanların iş yaşamlarına yönelik yasal düzenlemeler, düzenli psiko-onkolojik destek ve tedavi sonrası takip planları, düzenli aile terapileri, onkoloji uzmanlarının iletişim yeteneklerini geliştirmeye yönelik zorunlu eğitim programı, hastane, şehir ve bölgeler arası altyapı ve insan kaynakları eşitsizliklerinin giderilmesi, yeni bilgilendirme kanallarının açılması, tedavi sureci hakkında ulusal bir veri tabanı oluşturulması, kanser ile alakalı sosyal politika deneyimlerinin paylaşıldığı uluslararası bir veri tabanı oluşturulması ve meme kanseri tedavisi sürecinde sosyal hizmet uzmanlarının rollerinin artırılması.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to understand experiences, troubles and needs of women with breast cancer and caregivers. It will also attempt to make evidence-based health and social policy recommendations in order to enhance their quality of life and care. For these ends, current cancer related health and social policies of different countries and Turkey are reviewed and these countries are classified into four groups according to their scores in Human Development index. Also, semi structured in-depth interviews are conducted with 16 women with breast cancer, 7 caregivers from family members and 4 experts in Ankara and Izmir. This study reveals that there are physical, psychological, economic and familial impacts of breast cancer on patients and caregivers. Also, there are several institutional deficiencies which adversely influence the quality of life and care of women with breast cancer and caregivers. Based on findings of the field study and review of ongoing cancer policies from different countries, this thesis recommends evidence-based health and social policy regulations. These recommendations are as follows: introduction of personalized treatment, a regular assistance for housework and cooking, nationwide transportation system, legal arrangements regulating working lives of patients and caregivers, continuous psycho-oncological support and follow-up plans, regular familial therapies, a compulsory training program to develop communication skills of oncology professionals, elimination of inequalities among hospitals, cities and regions in terms of infrastructure and human resources, development of new informative channels, establishment of a national database about the treatment process and an international database including social policy regulations about cancer and also increase the role of social workers in breast cancer treatment process.