Political theoretical reading of constitution making and constitutional change processes in Turkey in the framework of Schmitt's and Habermas's theories
Siyaset kuramı ışığında Türkiye'de anayasa yapımı ve değişikliği süreçleri: Schmitt ve Habermas'ın kuramlarının bir uyarlaması
- Tez No: 439210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
Bu çalışma, siyaset kuramı ışığında Türkiye'de anayasa yapımı ve değişikliği süreçlerini Carl Schmitt ve Jürgen Habermas'ın kuramları çerçevesinde incelemiştir. Tezin birinci bölümünde, Schmitt ve Habermas'ın kuramları; anayasa yapımı ve değişikliği süreçlerinin meşruiyeti, kurucu iktidar kavramsallaştırması ve bu kavramın demokratik potansiyeli; kurucu bir eylem ve metin olarak anayasa kavramsallaştırması ve anayasa yargısının meşruiyeti konularıyla ilintili olarak açımlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, birinci bölümde sunulan kuramsal çerçeve temelinde, Türkiye'de anayasa yapıcıların erken cumhuriyet döneminden günümüze kadar değişen anayasa ve anayasal meşruiyet kavrayışlarına odaklanılmıştır. Bu bağlamda, anayasa yapıcıların, Anayasa Komisyonu üyeleri başta olmak üzere genel olarak (kurucu ya da olağan) meclis üyelerinin, anayasayı nasıl kavradıklarını ve anayasa yapımı ile değişikliklerinin meşruiyetini hangi temeller üzerine kurduklarını anlamak amacıyla 1921, 1924, 1961 ve 1982 Anayasalarının yapım süreçleri ile 1923, 1937, 1971, 1995 ve 2010 anayasa değişiklikleri sırasında geçen meclis tartışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis engages in a political theoretical reading of constitution making and constitutional change processes in Turkey within the framework of Carl Schmitt's and Jürgen Habermas's theories. The first theoretical part of the thesis expounds on the theories of Schmitt and Habermas regarding the legitimacy of constitution making/reforming processes in relation to three subjects, namely the conceptualization of constituent power and its democratic potentials, the conceptualization of the act and text of constitution, and legitimacy of judicial review. The second part of the thesis elucidates changing conceptions of the constitution and constitutional legitimacy in Turkey from the perspective of the framers of constitutions since the early Republican period on the basis of the theoretical frameworks presented in the first part. In this respect, the constitutional debates on the formation of 1921, 1924, 1961 and 1982 constitutions, and 1923, 1937, 1971, 1995 and 2010 amendments in relevant Assemblies are examined in order to understand how the authors of the constitutions, particularly the members of the Constitutional Committees and generally the members of the parliaments, conceive the constitution, the practice of constitution making and constitutional change and how they justify their practice.