Testing a model of psychological inflexibility, ruminative thinking, worry, and self-compassion in relation to college adjustment
Üniversiteye uyumun, psikolojik katılık, ruminatif düşünme, endişe ve öz-duyarlılık ile ilişkisi üzerine bir model test etme çalışması
  1. Tez No: 439209
  2. Yazar: YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin üniversite yaşamına uyumlarının psikolojik katılık, ruminatif düşünme, endişe ve öz-duyarlılık değişkenleri ile olan ilişkisini yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanarak test etmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin batısında bulunan bir devlet üniversitesinden toplam 657 öğrenci (486 kız, 171 erkek) oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak; Demografik Bilgi Formu, Ünversite Yaşam Ölçeği (ULS; Aladağ, Kağnıcı, Tuna, & Tezer, 2003), Kabul ve Eylem Formu - II (KEF; Hayes et al., 2004), Ruminatif Düşünme Stili Ölçeği (RDSÖ; Brinker & Dozois, 2009), Penn Eyaleti Endişe Ölçeği (PEEÖ; Meyer, Miller, Metzger, & Borkovec, 1990) ve Öz-duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ; Neff, 2003a) kullanılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi analizi sonuçları, psikolojik katılığın anlamlı ve negatif olarak, öz-duyarlılığın ise anlamlı ve pozitif olarak genel üniversiteye uyumu yordadığını göstermektedir. Psikolojik katılık, ruminatif düşünme ve endişeyi anlamlı ve pozitif olarak yordarken, öz-duyarlılığı negatif ve anlamlı birşekilde yordamıştır. Ayrıca bulgularda, ruminatif düşünme ve endişenin üniversiteye uyumu yordamadığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, psikolojik katılığı yüksek olan öğrencilerin ve öz-duyarlılık becerileri düşük olan öğrencilerin üniversite yaşamına uyumda zorlandıklarını ortaya koymuştur. Diğer taraftan, psikolojik katılığı yüksek olan öğrencilerin ruminatif düşünme ve endişelerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak; çalışmanın sonuçları, ruminatif düşünme ve endişe deneyimleyen öğrencilerin, üniversite yaşamına uyum sağlamada zorluklar yaşamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate psychological inflexibility, ruminative thinking, worry and self-compassion, in relation to college adjustment within an interactional model by using structural equation modeling. The sample of the study consisted of 657 (486 females, 171 males) first year college students at a public university in western Turkey. The data intruments of the study were Demographic Information Form, University Life Scale (ULS; Aladağ, Kağnıcı, Tuna, & Tezer, 2003), Acceptance and Action Questionnaire- II (AAQ-II; Hayes et al., 2004), Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ; Brinker & Dozois, 2009), Penn State Worry Questionnaire (PSWQ; Meyer, Miller, Metzger, & Borkovec, 1990) and Self Compassion Scale (SCS; Neff, 2003s). The results of the SEM analysis indicated that psychological inflexibility negatively and significantly, self-compassion positively and significantly predicted overall college adjustment. While, psychological inflexibility positively predicted ruminative thinking and worry, it negatively predicted self-compassion. Findings also revealed that ruminative thinking and worry were not significant predictors of the college adjustment. The results of this study suggested that students with high psychological inflexibility and low level of self-compassion have difficulties in adjusting to the college environment. On the other hand, students with high psychological inflexibility were found to be more likely to experience ruminative thinking and worry. Furthermore, the findings showed that college students who experience ruminative thinking and worry did not seem to experience difficulties in adjusting to college life.