Influences of 1923 population exchange on second and third generation migrants
1923 nüfus mübadelesinin ikinci ve üçüncü nesil mübadiller üzerine etkileri
- Tez No: 439211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tez 1923 yılında Yunanistan'dan Türkiye'ye mübadele edilmiş Müslüman gruplardan İstanbul çevresine, Çatalca'ya yerleştirilmiş olanların ikinci ve üçüncü nesillerini karşılaştırıp, mübadelenin bu grup üzerindeki etkilerini sergilemeyi amaçlar. Mübadeleye dair olan bilgi ve ilgilerini inceleyip, bugün mübadil kimliklerini koruyup korumadıklarını sorgulayacağız. Bireylerin kimlik, kültür ve değerlerini, küresel olayların ayrılmaz bir parçası ve karşılıklı birbirini etkileyen süreçler olarak kabul ettik. Nüfus mübadelesi dönemi ve sonrasının aynı zamanda büyük bir tarihsel ve sosyolojik değişim zamanı olduğunu vurguladık ve bu dönemin iç, dış aktörleri ve yapıların tamamını birden göz önüne alan bir dinamik perspektifle ele alınması gerektiğini gösterdik. Buradan hareketle, bu çalışma derinlemesine görüşmenin yardımıyla ve Karl Mannheim'ın nesiller üzerine attığı fikirlerin ve Pierre Bourdieu'nun pratikler teorisinin yoluyla, nesiller üzerinde araştırma yapılarak diğer göç olayları ve nüfus mübadelesi gibi benzer olaylar hakkında genel olarak bilgi edinilebileceğini önerir. Bu hedeflere ulaşabilmek için öncelikle o dönemin kısa bir tarihsel arka planını verdik. Daha sonra tezin metodolojik temelini anlatıp, karşılıklı görüşmelere ve hayat hikâyesine önem veren araştırmacıları analiz ettik. Sonrasında zorunlu göç üzerine olan çalışmalar üzerine ve bu çalışmaların bizim çalışmamızla benzeyen ve vurgulanması gereken özelliklerini sunduktan sonra, bölümde tartışılan konu ve teoriler üzerine karşılıklı görüşmelerimizden örnekler sunarak Çatalca, İstanbul bölgesindeki ikinci ve üçüncü nesil mübadillerin özelliklerini açığa çıkardık.Bu analizler üzerine, bugün ikinci ve üçüncü nesil nüfus mübadillerinin, korudukları ve/ya devam ettirdikleri kültür, değerler, ilişkiler ve kimliklerini açığa çıkaracağız.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show and compare the influences of population exchange on the second and third generation 1923 Lausanne Treaty Muslim exchange migrants from Greece to Turkey, who were settled in Istanbul, Catalca area. We scrutinize their knowledge and interest on the migration process and explore if they have protected their identities today. We accepted individual's identity, culture and value as an inextricable part of global issues and culture; and as a mutually effective process. We argued the population exchange period and afterwards were also a huge process of historical and sociological change and should be analyzed with a dynamic perspective which takes into account both external, internal actors and the structures. Thereupon, the thesis suggests that it is possible to get an overall perspective on the knowledge and identities of following generations by use of in-depth interviews, and with the help of Pierre Bourdieu's 'theory of practice' and Karl Mannheim's ideas on 'generations'. In order to achieve this, we firstly provided a brief historical background of the periods. Then, we continued with the presentation of the scholars who gave importance to the study of interviews and life histories and after that provided the methodological ground of the thesis. The research then focused on the studies of forced migration and presented the common elements of these studies with our case. Finally, we provide examples of the discussed points from the interviews conducted with the exchange migrants. Upon these analyses, we will reveal the culture, values, relationships and identities the second and third generation exchange migrants preserved and/or carried on today.