Internal migration, redistributive policies and income distribution in Turkey: An intertemporal CGE analysis
Türkiye'de iç göç, yeniden dağıtım politikaları ve gelir dağılımı: Zamanlararası HGD analizi
- Tez No: 439221
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez, Türkiye'de kamu politikalarının bireysel gelir dağılımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla, farklılaştırılmış karar alıcı birimlerin bulunduğu zamanlararası bir küçük açık ekonomi hesaplanabilir genel denge modeli oluşturulmuştur. Bu çalışma, yalnız matematiksel yapısı ile değil ancak aynı zamanda kalibrasyon sürecince çeşitli mikro veri setlerinden geniş ölçüde yararlanarak yazına katkılar sunmaktadır. Sonuçlar, ilgili yazının daha önceki bulgularına paralel olarak, toplam karşılıksız sosyal transfer bütçesinin arttırılmasının gelir dağılımı üzerinde kayda değer bir etkisinin olmadığını ve görece fakir emekçi kesimlerin işgücü piyasası kararlarını bozduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık emek maliyetinin sübvanse edilmesi, hanelerin emek arzı kararları üzerinde olumlu etkiler yaratırken gelir dağılımının görece fakir haneler lehine iyileşmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the effects of the public policies on the size distribution of income in Turkey. To this end, an intertemporal computable general equilibrium model with heterogeneous agents in a small open economy framework is constructed. This study serves several extensions to the literature with its algebraic structure and calibration process in which various micro-level data sets have been utilized extensively. The results reveal that, in line with the previous findings of the literature, increasing budget allocations to unilateral social transfer programs has no significant effects on the size distribution of income and has adverse effects on the labor market decisions of relatively poor laborers. On the contrary, subsidizing the cost of labor has positive impacts on labor supplies and the size distribution of income improves in favor of relatively poor households.