The determinants of internal migration in Turkey
Türkiye'de iç göçün belirleyicileri
- Tez No: 226510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY FİLİZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İç göç Türkiye'nin nüfus dinamiklerine yıllardır etkıetmektedir. 2000 yılı ndaki nüfus sayımına göre, nüfusun % 28'i doğduğundan farklı bir ilde ikâmet etmektedir. Bu oran yıllardır göçün odağı olan İstanbul için % 62 civarındadır.Bölgeler arasındaki büyük sosyo-ekonomik farklılıklar göçü şekillendirir. Bölgeler arasında göç dinamikleri farklılık göstermektedir. Fakat önceki çalışmalar göstermektedir ki, bu farklılıklara rağmen Türkiye'de iç göçü etkileyen ortak ekonomik ve sosyal faktörler bulunmaktadır.Cinsiyetler arasındakıfarkların da iç göçü şekillendirmedeki rolü büyüktür. Kadınlarda eğitim seviyesi geçen on yılda artmış olsa da, evlilik ve aile ile beraber göç hala iş arama gibi diğer önemli göç sebeplerinin önünde gelmektedir. Bu, iç göç analizinde kadın ve erkeklerin ayrılması gerektiğinin bir göstergesidir.Bu çalışma Türkiye'deki iç göç üzerine ampirik bir çalışmadır. 1990 ve 2000 yıllarına ait nüfus sayımından elde edilen verileri kullanarak iç göçü betimleyici bir analiz sunuyor ve iç göçün belirleyicilerini bulmak için yer çekimi modelleri tahmin ediyoruz. Gelir farklılıkları ve işsizlik oranları gibi ekonomik faktörlerin yanında, sosyal ağların varlığı, yaş ve eğitim seviyesi gibi özelliklerin de iç göç üzeride anlamlı bir etkisi olduğunu gösteriyoruz. Ek olarak, aile göç modellerindeki yaklaşımdan yola çıkarak belirsizliğin göç üzerindeki etkisini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Internal migration has had a great impact on Turkey's population dynamics for decades. According to the 2000 population census, nearly 28% percent of the population was born in a different province than the one that they now reside in. This ratio goes up to 62% for Istanbul, a major province that has drawn migrants for years.The immense socioeconomic differences between regions shape migration. The dynamics of migration differ across regions as each region has its unique geographical and socioeconomic structure. However, previous studies suggest that despite these differences, there are common economic and social factors that affect internal migration in Turkey.Gender differences also have an important role in determining internal migration patterns. Although education levels have increased significantly for females over the last decade, marriage and dependent migration still overwhelm other relevant factors such as job seeking. This shows that one needs to distinguish between the two genders when analyzing internal-migration.Thus, this paper presents an empirical study on the determinants of internal migration in Turkey. Using data from the 1990 and 2000 population censuses, we present a descriptive analysis and estimate an extended gravity model of migration. We show that both economic factors such as income differentials and unemployment rates, and social factors such as presence of social networks along with personal characteristics such as age and education levels have a significant impact on migration. Moreover, following in part the approach of family migration models, we examine the effect of uncertainty on migration in our model.