Changing discourse on women and İslam in Turkey in ethnographic studies
Türkiye'de kadın ve İslam söyleminin etnografik çalışmalardaki değişimi
  1. Tez No: 439223
  2. Yazar: PETEK ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tez Türkiye'de kadın ve İslam üzerine ethnografik söylemin değişimini incelemektedir. Feminist postkolonyal teorinin teorik çerçevesine dayanarak etnografik çalışmaları metinler olarak incelemektedir ve Müslüman kadının söylemsel temsillerinde öznelik, madunluk, ötekilik ve faillik kavramlarını ve bu söylemin üretiminde ikicilik, Avrupamerkezcilik, özcülük kavramlarına odaklanmaktadır. Bilgi üretimi sürecinin içinde saklı güç ilişkilerini göstermek üzere Michel Foucualt'nun söylem, bilgi ve güç kuramsallaştırmasını yöntem olarak kullanmaktadır. Yaptığım inceleme küresel ve yerel bağlamladaki toplumsal, kültürel ve politik değişimleri ve feminist postkolonyal teori ve Ortadoğu kadın çalışmaları alanlarındaki paradigma değişimlerini bilgi ürerimindeki yapısal güçler olarak kabul etmektedir. Bu analizle bu güçlerin etkisini ve önceden baskın olan Oryantalist bilgi üretimi biçimlerine karşı bir karşı-bilginin geliştirilmesinin yollarını sunuyorum. Son olarak, Türkiye'de kadın ve İslam üzerine söylemin genel bir resmini ortaya çıkararak söylemin açıklarını ve eksikleriyle birlikte gelecekteki olası yeni araştırma alanlarını ve sorunlarını sunuyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an analysis of the change of ethnographic discourse on women and Islam in Turkey. Based on the theoretical framework of feminist postcolonial theory it analyses the ethnographic studies as texts and focuses on the concepts of subjectivity, subalternnes, otherness, and agency in Muslim women's discursive representations and binarism, Eurocentricism, essentialism in the way discourse is produced. It adopts Michel Foucault's theorization of discourse, knowledge and power as a methodology to present the power relations embedded in the knowledge production process. My analysis takes the social, cultural and political developments in global and Turkish contexts and the paradigm shifts in the feminist postcolonial theory and Middle Eastern women's studies as structural powers that act on knowledge production. With this analyses I present the influence of these powers and also the pathways of development of a counter-knowledge against the formerly dominant Orientalist and Eurocentric ways of knowledge production. Lastly, by providing a general picture of the ethnographic discourse on women and Islam in Turkey, I present the gaps and shortcomings of the discourse and new areas and issues that need to be addressed in the future.