Functionality of insecure attachment in cultural context as an early alarm and escape system
Bir erken uyarı ve uzaklaşma sistemi olarak güvensiz bağlanmanın kültürel bağlamda işlevselliği
- Tez No: 439224
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Her ne kadar bağlanma yazını güvenli bağlanmanın yararlarına ve güvensiz bağlanmanın olumsuz sonuçlarla ilişkili olduğuna işaret eden araştırma bulgularıyla dolu olsa da, insanların neredeyse yarısı güvensiz bağlanmaktadır. Bu paradoksa ilişkin açıklamalardan birisi güvensiz bağlanmanın tehdit altındaki grup için uyumsal avantajları olabileceğini öne sürmektedir (Sosyal Savunma Kuramı; Ein-Dor, Mikulincer, Doron, & Shaver, 2010). Bu tezin amacı, güvensiz bağlanmanın işlevselliği araştırmalarını kültürel bağlamın olası rolünü de katarak ve farklı güvensiz bağlanma çeşitlerinin farklı kültürel ortamlardaki olası uyumsallığını inceleyerek geliştirmektir. Birinci çalışmada kültürel değerler ve bağlanma boyutlarını incelenmiş ve hem toplulukçu (Türkiye, N = 368), hem de bireyci (ABD, N = 350) kültürlerde bağlanma kaçınması ile bireycilik/bağımsızlıkla ilintili değerler, bağlanma kaygısı ile de toplulukçuluk/ilişkisellikle ilintili değerler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. İkinci çalışmada ise güvensiz bağlanmanın farklı kültürel bağlamlardaki olası işlevselliği deney ortamında lisans öğrencisi katılımcılarla (N = 164) test edilmiştir. Sonuçlar, beklendiği şekilde güvensiz bağlanma davranışlarının söz konusu kültürün baskın bağlanma eğilimi ve kültürel özellikleri ile uyumlu olduğu sürece o kültürün üyeleri tarafından daha işlevsel olarak değerlendirildiğini göstermiştir. Bulgular geçmiş çalışmalar ve kültürel uygulamalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The immense literature on attachment is dominated by an abundance of findings highlighting the benefits of secure attachment and the adverse outcomes associated with insecure attachment, yet nearly half of the population is consistently found to be insecurely attached. One explanation to this conundrum argues that insecure attachment may have adaptive advantages at the group level under conditions of imminent threat (Social Defense Theory; Ein-Dor, Mikulincer, Doron, & Shaver, 2010). The present dissertation aims to extend the investigation of functionality of insecure attachment by introducing the role of cultural context to explore possible adaptive advantages of different forms of insecure attachment in different cultural settings. The first study looked at cultural values and attachment orientations, and found significant relationships between attachment avoidance and an individualist/independent mindset, and attachment anxiety and a collectivist/relational mindset in both collectivist (Turkish, N = 368) and individualist (American, N = 350) cultural settings. The second study tested the functionality of attachment insecurity in different cultural contexts within an experimental setting with undergraduate participants (N = 164). The results provided support to the hypotheses in showing that insecure attachment behaviors are evaluated as more functional by the members of a culture as long as they are compatible with the prevalent attachment orientation-cultural values relationship within that particular cultural context. The findings were discussed in light of previous work and cultural implications.